Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Μοιρασιά για Κίνα και Σαουδική Αραβία - Τα αποτελέσματα

Η Σαουδική Αραβία, έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ, μετά τη νίκη (2-0) της Ιαπωνίας στο Σίδνεϊ απέναντι στην Αυστραλία, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία (1-1) από την Κίνα και έμεινε δεύτερη, πίσω από τους «Μπλε Σαμουράι».

Ο Αλ Σεχρί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνο έβαλε μπροστά την Σαουδική Αραβία, αλλά η Κίνα ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι του Ζου Τσένιε (82').

Η Νότια Κορέα του Πάουλο Μπέντο, νίκησε στη Σεούλ με 2-0 το Ιράν και πέρασε στην κορυφή του 1ου ομίλου στην Ασία, με τις δύο ομάδες έχουν να εξασφαλίσει τις θέσεις τους στο Μουντιάλ του Κατάρ. Ο επιθετικός της Τότεναμ, Σον άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις, ο αμυντικός της Ουσλάν Κιμ-Γιανγκ σκόραρε στο 63’ Οι Κορεάτες προηγούνται του Ιράν με έναν βαθμό με τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στην τρίτη θέση πριν από τη συνάντησή της με το Ιράκ στο Ριάντ.

Ο Λίβανος έχασε την ευκαιρία να περάσει τρίτος καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Συρία στη Σιδώνα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Σύριων σε αυτόν τον γύρο των προκριματικών, δίνοντας στις ελπίδες του Λιβάνου για συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο ένα δυνητικά θανατηφόρο πλήγμα.

Το Ομάν κέρδισε εκτός έδρας με σκορ 1-0 το Βιετνάμ, που βρίσκεται στην τελεταία θέση του 2ου ομίλου.

Η νίκη των ΗΑΕ εναντίον του Ιράκ θα σφράγιζε την τρίτη θέση για το έθνος του Κόλπου και θα έπαιζε σε play off εναντίον των Αυστραλών στο Κατάρ στις 7 Ιουνίου.

Νωρίς με δύο γκολ του Καόρου Μιτόμα (σ.σ. είχε περάσει σαν αλλαγή στη θέση του Μιναμίνο στο 84') στο 89' και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ιαπωνία νίκησε σήμερα (24/03) την Αυστραλία με 2-0, για να προκριθεί στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου για την έβδομη διαδοχική διοργάνωση.

Η πρώτη νίκη της Ιαπωνίας επί των Socceroos στην Αυστραλία από το 1998 εξασφάλισε επίσης την πρόκριση στη Σαουδική Αραβία στο Μουντάλ του Κατάρ και «καταδίκασε» την Αυστραλία σε ένα δύσκολο μονοπάτι μέσω δύο play off, εάν θέλει να περάσει στους τελικούς για πέμπτη συνεχόμενη φορά.