Copa del Rey: Ξέρανε την Μπαρτσελόνα η Μπιλμπάο και προκρίθηκε στους «8» (videos)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Copa del Rey, επικρατώντας με 3-2 της Μπαρτσελόνα στην παράταση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Βάσκους, καθώς μόλις στο 2' ο Μουνιαΐν άνοιξε το σκορ, ωστόσο στο 20' ο Φεράν Τόρες πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ (το πρώτο του με την Μπαρτσελόνα) για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κανονική διάρκεια είχε δραματική κατάληξη, με τον Ινιάγκο Μαρτίνεθ να σκοράρει με περιπετειώδη τρόπο στο 87' για το 2-1, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πέδρο, από καταπληκτικό τακουνάκι-ασίστ του Ντάνι Άλβες, κράτησε ζωντανή την ομάδα του Τσάβι.

Στην παράταση, όμως η Μπιλμπάο πήρε αυτό που άξιζε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μουνιαΐν σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά με πέναλτι που είδε το VAR σε χέρι του Τζόρντι Άλμπα, για το 3-2.