Παράνοια! Ομάδα έδιωξε τον κορυφαίο σκόρερ της επειδή έβαλε γκολ κατά της Εθνικής (video)

Είχε 17 γκολ σε 24 παιχνίδια, αλλά αποδεσμεύθηκε μετά το τέρμα που σημείωσε σε ματς θρίλερ στο 107'.

Σε μια απροσδόκητη κίνηση προχώρησε την περασμένη Πέμπτη η Κατάρ SC, καθώς ανακοίνωσε τη λύση του συμβολαίου της με τον Γιουσέφ Μπελαϊλί.

Ο Αλγερινός επιθετικός έκανε μια τρομερή χρονιά με την ομάδα από το Κατάρ, έχοντας πετύχει 17 γκολ σε 24 συμμετοχές και η είδηση αυτή έσκασε σαν «βόμβα», μιας και ο Μπελαϊλί μπορεί να υπογράψει όπου θέλει, με τη Μονπελιέ να έχει ήδη εκφράσει ενδιαφέρον.

Λεπτομέρειες για τους λόγους της αποχώρησης δεν έγιναν γνωστοί, αλλά όπως αναφέρουν διάφορα ειδησεογραφικά πρακτορείας αυτός είναι το... γκολ που πέτυχε μια μέρα νωρίτερα ο Αλγερινός με την Εθνική του απέναντι στο Κατάρ.

Συγκεκριμένα, σε έναν επεισοδιακό αγώνα με 17 λεπτά καθυστερήσεων, ο Μπελαϊλί σκόραρε στο 107' το νικητήριο γκολ (2-1) στα ημιτελικά του Arab Cup που διοργάνωνε το Κατάρ και έστειλε την Αλγερία στον τελικό.

Το παιχνίδι κυλούσε ομαλά με 1-0 υπέρ της Αλγερίας, όταν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων από τα 7 που είχε δείξει αρχικά ο διαιτητής, το Κατάρ ισοφάρισε με ένα γκολ που αμφισβήτησαν οι Αλγερινοί. Μετά από σχεδόν 10 λεπτά το γκολ μέτρηση με τη συνδρομή του VAR για να κερδίσει πέναλτι λίγο μετά η Αλγερία και ο Μπελαϊλί, παρότι αστόχησε αρχικά, με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το πανηγύρισε με... επίθεση στον βοηθό διαιτητή.

Δείτε το βίντεο με το απίθανο σκηνικό:

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη