Premier League: Το ντέρμπι η Σίτι, Χάους και... Φερνάντες σκότωσαν την Γιουνάιτεντ (videos)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 1-0 της Τσέλσι, ενώ η Άστον Βίλα με γκολ του Χάους και χαμένο πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες έκανε την έκπληξη «ξεραίνοντας» μέσα στο Ολντ Τράφορντ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

«Γλυκιά εκδίκηση» για την Μάντσεστερ Σίτι, που κατάφερε να κερδίσει την Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ με 1-0 και να πάρει ρεβάνς για την ήττα της στον περυσινό τελικό του Champions League.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 53ο λεπτό ο Γκαμπριέλ Χεσούς με την Σίτι να χάνει αρκετές ευκαιρίες κατά τη διάρκεια του ματς. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα των «μπλε» στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Άστον Βίλα στο «Ολντ Τράφορντ», επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0. Ο Κόρτνεϊ Χάους σημείωσε το γκολ της νίκης για τους «χωριάτες» στο 88ο λεπτό.

Ωστόσο η Γιουνάιτεντ είχε την ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία με το πέναλτι που κέρδισε και το εκτέλεσε ο Μπρούνο Φερνάντες αλλά ο Πορτογάλος αστόχησε και έτσι η Άστον Βίλα έφυγε με τεράστιο διπλό.