Νορβηγία-Ελλάδα 1-2: Απόλαυση για 45 λεπτά και φάντασμα στο δεύτερο! (video+photos)

Νορβηγία-Ελλάδα: Η Εθνική παρουσιάστηκε διπρόσωπη στο «Ροσαλέδα». Στο α' 45' λεπτο προηγήθηκε 0-2 με γκολ των Μασούρα, Ανδρούτσου και τον Πέλκα να οργιάζει. Στο δεύτερο εξαφανίστηκε από το γήπεδο, αλλά οι Σκανδιναβοί απλά μείωσαν σε 1-2.

Η Εθνική Ελλάδας για 45 λεπτά ήταν απόλαυση στη Μάλαγα.

Στο «Ροσαλέδα» και μετά το 1-1 με το Βέλγιο την περασμένη Πέμπτη, ο Τζον Φαν'τ Σχιπ παρέταξε την γαλανόλευκη με 3-5-2 κόντρα στη Νορβηγία. Που σε θέση άμυνας φυσικά ήταν 5-3-2. Χωρίς κλασικό φορ. Το οποίο κράτησε για 75'.

Κι όμως, με τον Πέλκα να οργιάζει και τους Μασούρα, Ανδρούτσο, Μάνταλο, Τσιμίκα να κάνουν καλή εμφάνιση και την άμυνα να κρατάει τον Χάαλαντ εκτός παιχνιδιού η Εθνική προηγήθηκε 2-0 στο 21'. Πρώτα άνοιξε το σκορ ο Μασούρας στο 13' και έπειτα πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την Εθνική ο Ανδρούτσος.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Ελλάδα εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Στην κυριολεξία. Πάτησε την αντίπαλη περιοχή ελάχιστα και δεν είχε ούτε φάση. Η Νορβηγία πήρε τον έλεγχο, όμως, το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει 1-2 με τον Στράντμπεργκ στο 64'.

Διπρόσωπη, λοιπόν, η Εθνική, η οποία θα πρέπει να βελτιωθεί και να παίξει φυσικά πολύ καλύτερα στα επίσημα ματς με το Κόσοβο εκτός στις 5/9 και τη Σουηδία εντός στις 8/9, αν θέλει να έχει ελπίδες πρόκρισης, έστω μέσω μπαράζ, στο Μουντιάλ του Κατάρ το 2022. Σε κάθε περίπτωση, φυσικά η νίκη έστω κια φιλική δίνει αυτοπεποίθηση και μετράει στο ranking της FIFA.

Οι σχηματισμοί

Η Εθνική Ελλάδας παρατάχθηκε με 3-5-2. Ο Βλαχοδήμος στο τέρμα, δεξί στόπερ ο Παπαδόπουλος, αριστερό ο Τζαβέλλας και στο κέντρο της τριάδας ο Μαυροπάνος. Δεξί μπακ χαφ ο Ανδρούτσος και αριστερό ο Τσιμίκας. Στα χαφ οι Μπουχαλάκης, Γαλανόπουλος και ο Μάνταλος σε ελεύθερο ρόλο πίσω από Πέλκα και Μασούρα.

Η Νορβηγία παρατάχθηκε με 4-2-3-1 . Ο Χάνσεν στο τέρμα, ο Γκρέγκερσεν δεξί μπακ, ο Μέλινγκ αριστερό και στόπερ οι Άγερ, Στράντμπεργκ. Οι Μπεργκ, Μίντσγιο στα χαφ, ο Ζακάριασεν αριστερό χαφ, ο Θόρσμπι δεξί χαφ και και ο Όντεγκααρντ πίσω από τον Χάαλαντ.

Μαγικός Πέλκας, γκολ ο Μασούρας

Η Νορβηγία είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έκανε τεράστια φάση. Στο 8’ ο Ζακάριασεν έδωσε στον Μέλινγκ, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό κι έδιωξε σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος στη δεξιά του γωνία. Στο 10’ σουτ του Ζακάριασεν έφυγε άουτ η μπάλα.

Σ’ εκείνο το σημείο η Ελλάδα ανέλαβε την πρωτοβουλία και στο 13’ άνοιξε το σκορ. Ο Πέλκας έκανε τρομερή κάθετη πάσα στην πλάτη των Άγερ, Στράντεμπεργκ και ο Μασούρας εκτέλεσε με το αριστερό τον Χάνσεν για το 0-1.

Στο 18’ η Εθνική είχε νέα ευκαιρία. Από πάσα του Μάνταλου, το σουτ του Ανδρούτσου κατέληξε άουτ.

Ανδρούτσος και 0-2!

Ό,τι δεν πέτυχε στο 18’ ο Ανδρούτσος, το έκανε τρία λεπτά αργότερα! Στο 21’ ο Πέλκας έκανε σέντρα από δεξιά, στη γραμμή του άουτ, δεν απομάκρυνε ο Γκρέγκερσεν και ο Τσιμίκας γύρισε από αριστερά, με τον Ανδρούτσο να σημειώνει το 0-2 στη μικρή περιοχή με δεξί πλασέ!

Η Ελλάδα προκάλεσε σοκ στους Νορβηγούς, που δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Η Ελλάδα κράτησε άνετα το 0-2 στο ημίχρονο, ενώ το αστέρι των Σκανδιναβών, ο Χάαλαντ ήταν στην κυριολεξία άφαντος!

Φάντασμα η Εθνική

Από την πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, η Εθνική Ελλάδας μετατράπηκε σε φάντασμα στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Σολμπάκεν έκανε τρεις αλλαγές κι έδωσε πνοή στην ομάδα του, ειδικά με την είσοδο του Σόρλοθ.

Η Νορβηγία μπήκε με ορμή και στο 47’ σουτ του Μπεργκ, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος. Μεγάλη φάση δεν βρήκαν οι Σκανδιναβοί, αλλά κατάφεραν να φτάσουν στη μείωση του σκορ στο 64’ με τον Στράντμπεργκ. Στο έκτο τους κόρνερ στον αγώνα, ο Όντεγκααρντ εκτέλεσε και ο στόπερ των Νορβηγών, κέρδισε κατά κράτος τη μονομαχία με τον νεαρό Χρήστο Τζόλη, πήρε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Η Εθνική Ελλάδας στο δεύτερο μέρος δεν πάτησε στην αντίπαλη περιοχή. Ήταν κάκιστη η εικόνα της και προβληματική. Το να παίζεις χωρίς φορ δεν είναι, άλλωστε και ό,τι καλύτερο στο σύγχρονο ποδόσφαιρο. Τουλάχιστον, δεν πιέστηκε πολύ στη συνέχεια, δεν επέτρεψε φάσεις στη Νορβηγία και κράτησε τη φιλική ίκη.

Νορβηγία (Στάλε Σολμπάκεν): Χάντσεν, Στράντμπεργκ, Γκρέγκερσεν, Μέλινγκ (69’ Μπγιόρκαν), Άγερ (88’ Χάντσε-Όλσεν), Μίντσγιο (46’ Σόρλοθ), Θόρσμπι (46’ Θόρστβεντ), Μπεργκ (69’ Άουρσνες), Ζακάριασεν (46’ Ράγερσον), Όντεγκααρντ, Χάαλαντ.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Τζαβέλλας, Παπαδόπουλος, Μαυροπάνος, Μπουχαλάκης (75’ Σιώπης), Γαλανόπουλος (57’ Ζέκα), Ανδρούτσος (94' Μπακάκης), Τσιμίκας, Μάνταλος(57’ Μπακασέτας), Πέλκας (75’ Παυλίδης), Μασούρας (57’ Τζόλης).