Λαχτάρισε η Μονακό, αλλά προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας

Η Μονακό βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Ρουμιγί Βαλιέ, ομάδα τέταρτης κατηγορίας, αλλά σοβαρεύτηκε και τη συνέτριψε με 5-1, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας.

Η Μονακό είναι η δεύτερη φιναλίστ του εφετινού Κυπέλλου Γαλλίας και η ομάδα που θα συναντήσει την κάτοχο του τροπαίου Παρί Σεν Ζερμέν, στον μεγάλο τελικό που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη, 19 Μαΐου στο "Stade de France", καθώς επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό της Ρουμιγί Βαλιέ με 5-1.

Οι Μονεγάσκοι, αφού τα... χρειάστηκαν στο πρώτο 20λεπτο, απέναντι στη Ρουμιγί Βαλιέ (ομάδα τέταρτης κατηγορίας), που πήρε προβάδισμα με τον Πεζέ (20'), στη συνέχεια σοβαρεύτηκαν και μετέτρεψαν σε... περίπατο την υπόθεση πρόκριση.

Πριν καν φτάσει το ημίχρονο η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε ήδη ανατρέψει το σκορ με το αυτογκόλ του Μποζόν (27') και το γκολ του Τσουαμενί (32') κα στο δεύτερο 45λεπτο σημείωσε άλλα τρία τέρματα με τους Μπεν Γεντέρ (55'), Φάμπρεγας (78') και Γκολόβιν (82'), φτάνοντας στο τελικό 5-1.

ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται