Serie A: Ανατροπή Champions League η Γιουβέντους με Κριστιάνο! (Videο+Photos)

Serie A: Βρέθηκε να χάνει απ’ την αδιάφορη Ουντινέζε και τελικά έφερε… τούμπα το ματς η Γιουβέντους κι επικράτησε 2-1 (δύο γκολ Ρονάλντο) «πιάνοντας» Αταλάντα και ξεπερνώντας Νάπολι στη βαθμολογία!

Για 82 λεπτά η Γιουβέντους ήταν με το… μισό πόδι εκτός Champions League! Με τις αναμετρήσεις Μίλαν, Ίντερ (εντός) και Σασουόλο, Μπολόνια (εκτός) να απομένουν, η «γηραιά κυρία» είχε ως προαπαιτούμενο τη νίκη στην έδρα της αδιάφορης βαθμολογικά Ουντινέζε. Όμως η 34η αγωνιστική αποδείχτηκε… ψυχοφθόρα για τους «μπιανκονέρι»!

Η ομάδα απ’ το Τορίνο βρέθηκε να χάνει και τελικά κατόρθωσε να κάνει μεγάλη ανατροπή στο τέλος της αναμέτρησης και να επικρατήσει 2-1 στην έδρα της Ουντινέζε! Με αυτό τον τρόπο βρέθηκε σε θέση ισχύος, καθώς «έπιασε» στη βαθμολογία την Αταλάντα και ξεπέρασε την Νάπολι που είχαν απώλειες (ισοπαλίες).

Το ματς άρχισε με την Ουντινέζε να είναι πιο ζωηρή. Στο 10ο λεπτό, μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Ντε Πολ εκτέλεσε με πάσα φάουλ, ο Μολίνα βρέθηκε στην περιοχή από πλάγια θέση και σκόραρε για το 1-0!

Η Γιουβέντους πήρε τα ηνία και προσπάθησε να σκοράρει, αλλά τα λεπτά περνούσαν χωρίς αποτέλεσμα. Μέχρι να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και ήρθε η ώρα του Κριστιάνο Ρονάλντο!

Στο 83ο λεπτό ο Πορτογάλος σούπερ σταρ εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισαν οι «μπιανκονέρι», ισοφαρίζοντας σε 1-1! Η πίεση της Γιουβέντους εντάθηκε προκειμένου να πάρει τους τρεις βαθμούς καθώς ο ένας δεν έφτανε! Κι ακριβώς στο 90’ ο CR7 «χτύπησε» για δεύτερη φορά, λυτρώνοντας την ομάδα του Αντρέα Πίρλο που βρέθηκε απ’ την… κόλαση στον παράδεισο μέσα σε επτά λεπτά!

Με τη νίκη της αυτή η Γιουβέντους έφτασε τους 69 βαθμούς και «έπιασε» την Αταλάντα και τη Μίλαν που ισοβαθμούν πίσω απ’ την Πρωταθλήτρια Ίντερ. Η Νάπολι έμεινε στους 67 και την 5η θέση.

Η Ουντινέζε έμεινε στους 39 βαθμούς και είναι 11η χωρίς να κυνηγά κάποιο στόχο στις τελευταίες αγωνιστικές.

O Βίκτορ Γουεμπανιάμα αναδείχθηκε ομόφωνα «ρούκι της χρονιάς»!