Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Εύκολα η Σουηδία με την «υπογραφή» Ζλάταν - Όλα τα γκολ (videos)

Το 2/2 έκανε στα προκριματικά του Μουντιάλ η Σουηδία που επικράτησε 3-0 εκτός έδρας του Κοσόβου, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να μοιράζει μια ακόμα ασίστ - Όλα τα αποτελέσματα της Κυριακής (28/03)

Ασταμάτητη η Σουηδία με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να έχει επιστρέψει και να της έχει δώσει άλλο αέρα έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Μουντιάλ επικρατώντας 3-0 εκτός έδρας του Κοσόβου και βρίσκεται μόνη πρώτη στην βαθμολογία του ομίλου στον οποίο βρίσκεται και η Εθνική ομάδα.

Οι Σκανδιναβοί επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και στο 12ο λεπτό ο Ογκουστίνσον εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ζλάταν και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα πριν κλείσει το πρώτο μέρος ο Ισάκ σκόραρε στο 35ο λεπτό και έκανε το 2-0.

Ο «Ίμπρα» αποχώρησε στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης για να μπει στο ματς ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Μάρκους Μπεργκ, με την Σουηδία να κάνει το 3-0 τρία λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάρσον.

Στο μεταξύ το Κόσοβο έμεινε με δέκα παίκτες στο φινάλε της αναμέτρησης καθώς ο Μπερίσα δέχθηκε μέσα σε τέσσερα λεπτά (88΄και 90+2΄) δυο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε.

Ντεμπούτο με γκολ για τον Σφιντέρσκι

Από εκεί και πέρα, με δυο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (αρχικά στο 30ο λεπτό και στη συνέχεια στο 55ο λεπτό) και ένα από τον Κάρολ Σφιντέρσκι η Πολωνία επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Ανδόρα.

O 24χρονος επιθετικός του ΠΑΟΚ πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση στο 63ο λεπτό παίρνοντας την θέση του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι καταγράφοντας την πρώτη του συμμετοχή με την Εθνική Πολωνίας και μάλιστα σκόραρε στο 88ο λεπτό του αγώνα.

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους και οι Ιταλία (2-0 την Βουλγαρία), Ελβετία (1-0 την Λιθουανία) και η Γερμανία (1-0 την Ρουμανία, με τον αμυντικό της ΑΕΚ Ιονούτς Νεντελτσιάρου να μένει στον πάγκο).

Αποτελέσματα και σκόρερ:
ΚΥΡΙΑΚΗ 28/03/2021
2ος Όμιλος
Γεωργία-Ισπανία 1-2 (44΄ Κβαρατσκέλια - 56΄ Τόρες, 90΄+3 Όλμο)

Κόσοβο-Σουηδία 0-3 (12΄ Αουγκούστινσον, 35΄ Ίσακ, 70΄ πεν. Λάρσον)

Ρεπό: ΕΛΛΑΔΑ

3ος Όμιλος
Βουλγαρία-Ιταλία 0-2 (43΄ πεν. Μπελότι, 82΄ Λοκατέλι)

Ελβετία-Λιθουανία 1-0 (2΄ Σακίρι)
Ρεπό: Β. Ιρλανδία

4ος Όμιλος
Καζακστάν-Γαλλία 0-2 (20΄ Ντεμπελέ, 44΄ αυτ. Μάλι)

Ουκρανία-Φινλανδία 1-1 (80΄ Μοράες - 89΄ πεν. Πούκι)

Ρεπό: Βοσνία

6ος Όμιλος
Δανία-Μολδαβία 8-0 (19΄ πεν., 48΄ Ντόλμπεργκ, 22΄, 29΄ Ντάμσγκαρντ, 35΄, 39΄ Γένσεν, 81΄ Σκοβ, 89΄ Ίνγκβαρτσεν)

Αυστρία-Ν. Φερόε 3-1 (30΄ Ντράγκοβιτς, 37΄ Μπαουμγκάρτνερ, 44΄ Κάλαϊτζιτς - 19΄ Νάτεσταντ)
Ισραήλ-Σκωτία 1-1 (44΄ Πέρετζ - 56΄ Φρέιζερ)

9ος Όμιλος
Αλβανία-Αγγλία 0-2 (38΄ Κέιν, 63΄ Μάουντ)

Πολωνία-Ανδόρα 3-0 (30΄, 55΄ Λεβαντόφσκι, 88΄ Σβιντέρσκι)

Σαν Μαρίνο-Ουγγαρία 0-3 (13΄ πεν. Ζάλαϊ, 71΄ Ρ. Ζάλαϊ, 88΄ πεν. Νίκολιτς)

10ος Όμιλος
Αρμενία-Ισλανδία 2-0 (53΄ Μπαρσεγκιάν, 74΄ Μπαϊραμιάν)

Σκόπια-Λιχτενστάιν 5-0 (7΄ Μπάρντι, 51΄, 54΄ Τραϊκόφσκι, 62΄ Ελμάς, 82΄ πεν. Νεστορόφσκι)

Ρουμανία-Γερμανία 0-1 (16΄ Γκνάμπρι)

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)