Προκριματικά Μουντιάλ: Ματσάρα με νικήτρια την Τουρκία! (Videos)

Προκριματικά Μουντιάλ: Εκπληκτικό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη με την Τουρκία να επικρατεί της Ολλανδίας 4-2!

Με το… δεξί μπήκε στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Τουρκία! Η ομάδα του Γκιουνές υποδέχτηκε για τον 7ο όμιλο το μεγάλο φαβορί του γκρουπ, Ολλανδία.

Στο «Ατατούρκ» οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Μπουράκ Γιλμάζ που έκανε χατ τρικ, επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 4-2! Σε μια αναμέτρηση «χορταστική», μια και πέρα απ’ τα 6 γκολ, είχε μια φάση αμφισβητούμενη για το αν πέρασε τη γραμμή (σε προσπάθεια των Ολλανδών) και χαμένο πέναλτι του Ντεπάι!

Το 1-0 έγινε στο 15’, όταν ο Μπουράκ Γιλμάζ βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, το επιχείρησε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Κρουλ!

Στο 34’ ο Γιοκουσλού ανατράπηκε απ’ τον Μάλεν εντός περιοχής, με τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι! Ο Μπουράκ Γιλμάζ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 2-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου!

Όμως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες απ’ τους Ολλανδούς. Ο Ντε Λιχτ μετά από κόρνερ στο 45’ έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και στη συνέχεια παράλληλα με τη γραμμή. Τούρκος αμυντικός απομάκρυνε, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα είχε περάσει, κάτι που πιθανότατα είναι κι η αλήθεια. Τελικά δεν υπήρξε γκολ σύμφωνα με τον βοηθό και τον διαιτητή, οπότε παρέμεινε το 2-0.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο δεύτερο μέρος, οι Τούρκοι έκαναν το 3-0! Ο Τσαλχάνογλου βρήκε χώρο και με ωραίο σουτ νίκησε τον Ολλανδό τερματοφύλακα.

Φτάνοντας στο 75’ ήρθε η μείωση του σκορ των Ολλανδών, με εκπληκτικό γκολ του Κλάασεν. Έγινε η σέντρα από αριστερά, ο μεσοεπιθετικός των «οράνιε» έκανε… μαγικό κατέβασμα και ντρίπλα συγχρόνως, στέλνοντας με άνεση την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι Ολλανδοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ! Ο Ντεπάι έκανε τη σέντρα, έγινε λάθος και ο Ντε Γιονγκ με άνεση έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2!

Κι ενώ το ματς είχε πάρει… φωτιά, ήρθε σε ρόλο «πυροσβέστη» ο κορυφαίος των Τούρκων. Στο 81’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Μπουράκ Γιλμάζ έκανε το 4-2, σημειώνοντας χατ τρικ!

Οι Ολλανδοί κέρδισαν πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Ντεπάι δεν κατάφερε να σκοράρει κι έτσι το 4-2 έμεινε μέχρι τέλους, δίνοντας σπουδαία νίκη στην Τουρκία.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι