La Liga: Τα… 9 λιοντάρια της Κάντιθ! (video)

La Liga: Παίζοντας με δύο παίκτες λιγότερους για 20 λεπτά, η Κάντιθ πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Μπιλμπάο (1-0)!

Ο… λάκκος των λεόντων είναι η έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, τα… λιοντάρια ήταν αυτά της Κάντιθ! Μέσα στη χώρα των Βάσκων… σημάδεψαν περήφανα την περιοχή τους και πήραν σπουδαία νίκη με σκορ 1-0. Όλα αυτά σε μια αναμέτρηση που ήθελε πάθος και μαγκιά για να έρθει το αποτέλεσμα!

Βλέπετε η Κάντιθ είχε αριθμητικό μειονέκτημα σχεδόν σε όλο το δεύτερο μέρος, ενώ για 20 λεπτά αγωνίστηκε με 9 ποδοσφαιριστές, κόντρα στους 11 της Μπιλμπάο! Και πάλι, όμως, δεν… λύγισε και επιβραβεύτηκε με σπουδαίο διπλό σε μια απ’ τις δυσκολότερες έδρες της Ισπανίας!

Στο 48’ ο Ακάπο είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Κάντιθ μπήκε μπροστά στο σκορ, με αυτογκόλ του Ουνάι Λόπεθ στο 57’. Στο 70’ ο Αλβάρο Νεγρέδο αποβλήθηκε κι αυτός με δεύτερη κίτρινη κι έτσι τα τελευταία λεπτά έγιναν… ροντέο!

Η Κάντιθ παλικαρίσια κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα και έφτασε τις 2 νίκες σε 4 αγώνες της Πριμέρα Ντιβιζιόν! Η Μπιλμπάο έδωσε το 3ο της παιχνίδι και έμεινε στους 3 βαθμούς, μετρώντας τη δεύτερη ήττα της.