Αρης Λόφων-Εθνικός Βατερού 3-6

Το πλέον παραγωγικό παιχνίδι της 34ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο έγινε στους Λόφους, όπου ο Εθνικός Βατερού επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 6-3 του Αρη.

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, όταν και ξέσπασαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 12’ ο Αλεξιάδης απέκρουσε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι υπέρ του Εθνικού και την αποβολή. Ο Νίκος Ζηνόβιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 0-1. Από τα έντεκα βήματα ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους, με τον Κούλη να κάνει το 1-1.

Στο 50’ ο Ζηνόβιος και πάλι έκανε το 1-2, όμως ο Βαγγέλης Κωνσταντινόπουλος πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αλλά ο Αρης Λόφων δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 73’ πήρε το προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Τσίγλη.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς με τη σέντρα ο Εθνικός ισοφάρισε σε 3-3 με τον Κυβρακίδη. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, οι φιλοξενούμενοι… αφήνιασαν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Βέβαια, σε αυτό συνετέλεσε το γεγονός ότι ο Τσίγλης αποχώρησε στα τελευταία λεπτά τραυματίας, αφήνοντας τον Αρη με εννέα παίκτες, καθώς είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές. Και στο 87’ ο Κυβρακίδης έκανε το 3-4, στο 89’ ο Φωτιάδης σημείωσε το 3-5, ενώ στο 90’ ο Κυβρακίδης και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 3-6.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι γηπεδούχοι είχαν πολλά παράπονα από τον διαιτητή Θεολόγου (Πέλλας), καθώς τον χαρακτήρισαν απαράδεκτο και προκλητικό, σε ένα παιχνίδι που ο Αρης Λόφων το αντιμετώπιζε ως γιορτή. Όμως ο διαιτητής με την συμπεριφορά του φρόντισε να τους εκνευρίσει.

ΑΡΗΣ ΛΟΦΩΝ: Ταρτόρας, Κυρκόπουλος Π., Αλεξιάδης, Κωνσταντινόπουλος Πασχ., Τασόπουλος Γ. (30’ Κωνσταντινόπουλος Ε.), Τασόπουλος Ε. (69’ Τριαφυλλόπουλος), Κωνσταντινόπουλος Μ., Κούλης (79’ Μητσκόπουλος), Τσίγλης, Κυρκόπουλος Χρ., Κωνσταντινόπουλος Παντ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ: Βαρυτιμίδης, Αποστολίδης, Γκαραγκπύνης, Παλατζάς, Φωτιάδης, Κετεμποτζίδης (73’ Πουταχίδης), Κυβρακίδης, Μετικάνος, Ζηνόβιος, Συμελίδης (59’ Μυλωνάς), Κουτούλας

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»