Απίθανη Τότεναμ σάρωσε την Έβερτον (vid)

Καυτά… σπιρούνια στο Λίβερπουλ, διέλυσαν τα «ζαχαρωτά» (6-2).

Μια Τότεναμ από τα πιο τρελά όνειρα του Μαουρίτσιο Ποκετινό, εμφανίστηκε στο «Γκούντισον Παρκ».

Έχοντας τους Κειν και Σον σε τρομερή μέρα (από δυο γκολ), τα «σπιρούνια» διέλυσαν με 6-2 την Έβερτον και διατήρησαν την απόσταση από την κορυφή και τη Λίβερπουλ στους 6 βαθμούς, δείχνοντας πως μπορούν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τον τίτλο.

Στο 21' ο Γουόλκοτ έκανε το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι το 27' όταν ο Σον εκμεταλλεύτηκε τη γκάφα ανάμεσα σε Ζουμά και Πίκφορντ και πλάσαρε στο κενό τέρμα. Στο 35' ο Ντέλε Αλι βρήκε δίχτυα και στο 42' ο Κέιν σε κενό τέρμα έγραψε το 1-3 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ερικσεν στο ξεκίνημα το β’ μέρους, έστειλε την μπάλα στη γωνία με απίστευτο βολέ έξω από την περιοχή για το 1-4, για να μειώσουν σε 2-4 τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με τον Σίγκουρντσον.

Στο 61’ ο Σον πλάσαρε τον Πίκφορντ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-5 και το τελικό 2-6 διαμόρφωσε στο 74' ο Κέιν μετά το γύρισμα του Σον από αριστερά.

Εβερτον (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Ντιν, Ζουμά, Κιν, Σίγκουρντσον (83' Τοσούν), Αντρέ Γκόμες (53' Σνάιντερλιν), Τομ Ντέιβις, Γουόλκοτ, Κάλβερτ-Λιούιν, Ριτσάρλισον (75' Μπερνάρντ).

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Τρίπιερ, Μπεν Ντέιβις, Ντάβιντσον Σάντσες, Μούσα Σισοκό (83' Λούκας Μόουρα), Ερικσεν, Ντέλε Αλι (46' Λαμέλα), Γουινκς, Σον (79' Σκιπ), Κέιν.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι