Ανατροπή και έμεινε στο «κυνήγι» της Σίτι η Λίβερπουλ (videos)

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η Λίβερπουλ πήρε τελικά τη νίκη με 3-1 εκτός έδρας κόντρα στην Μπέρνλι

Τη νίκη που την κρατάει σε απόσταση αναπνοής από την Μάντσεστερ Σίτι πήρε η Λίβερπουλ που μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά τελικά επικράτησε με 3-1 κόντρα στην Μπέρνλι εκτός έδρας για την 15η αγωνιστική της Premier League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Κορκ στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης, για να απαντήσει οκτώ λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ με «δράστη» τον Μίλνερ και να κάνει το 1-1. Ο Φιρμίνο (είχε περάσει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα) έκανε το 1-2 στο 69ο λεπτό, με τον Σακίρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να γράφει το τελικό σκορ.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:
Γουλβς-Τσέλσι 2-1 (Χιμένεθ 59΄, Ζότα 63΄-Λόφτους Τσικ 18΄)

Μπέρνλι-Λίβερπουλ 1-3 (54΄Κορκ-62΄Μίλνερ, 69’ Φιρμίνο, 90+1΄Σακίρι)

Φούλαμ-Λέστερ 1-1 (42΄Καμαρά-74΄Μάντισον)

Έβερτον-Νιούκαστλ 1-1 (38΄Ριτσάρλισον-19΄Ροντόν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 2-2 (30΄Μαρσιάλ, 69΄Λίνγκαρντ-26΄Μουστάφι, 68΄Λακαζέτ).

Τότεναμ-Σάουθαμπτον 3-1 (9΄Κέιν, 51΄Λούκας Μόουρα, 55΄Σον-90+3΄Όστιν).