Βύθισε τη Ράγιο η Χετάφε

Διπλό... Ευρώπης για τη Χετάφε, που επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της συμπολίτισσας Ράγιο Βαγεκάνο και σκαρφάλωσε στην 8η θέση της Primera.

Την πρώτη της νίκη μετά από σχεδόν 40 μέρες πανηγύρισε η Χετάφε. Για την 9η αγωνιστική πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο, η οποία συμπλήρωσε πέντε σερί ματς δίχως επιτυχία και παραμένει προτελευταία.

Κακό το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δις μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον Φουλκιέ (63') κι αυτογκόλ του Σέρχιο Ακιέμε (67'). Η Ράγιο μείωσε λίγο αργότερα με τον πρώτο σκόρερ της, τον -δανεικό από τη Ρεάλ- Ραούλ ντε Τομάς (74'), αλλά το 1-2 παρέμεινε ως το τέλος. Στο 93' αποβλήθηκε ο Τρέχο των γηπεδούχων με δεύτερη κίτρινη.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι