Απομακρύνεται το Champions League για την Άρσεναλ

Πικρή ήττα που την αφήνει πίσω στη μάχη της τετράδας που δίνει εισιτήριο στο Champions League γνώρισε η Αρσεναλ στο «Χόθορνς» από την Γουεστ Χαμ με σκορ 3-1.

Η ομάδα του Βενγκέρ δεν κατάφερε να πάρει τους βαθμούς και να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι Σίτι και Λίβερπουλ που επίσης διεκδικούν την τέταρτη θέση παίζουν μεταξύ τους την ερχόμενη Δευτέρα.

Δύο γκολ του δεξιού μπακ, Κρεγκ Ντόσον, και ένα του Ρόμπσον-Κανού, που «έγραψε» το 2-1 ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους, που εδραιώνονται πλέον για τα καλά στην οκτάδα.

Ο Αλέξις Σάντσες είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους «κανονιέρηδες», που θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει αν το δοκάρι δε σταματούσε τον Γουέλμπεκ λίγο πριν δεχθούν το τρίτο γκολ.

Ο Πετρ Τσεχ αποχώρησε τραυματίας στο πόδι στο πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας τη θέση του στον Οσπίνα.