Νίκησε τους Εσθονούς, όχι όμως και την ατυχία…

Η Εθνική μας ομάδα πέρασε νικηφόρα και από το Ταλίν με σκορ 2-0 όμως για μια ακόμα φορά «πληγώθηκε» από τραυματισμούς.

Στον αγώνα με την Κύπρο ο Σκίμπε είδε τους Τζαβέλλα και Σταφυλλίδη να αποχωρούν τραυματίες, ενώ στην έδρα των Εσθονών, ήταν η σειρά των Παπασταθόπουλου και Τοροσίδη να εγκαταλείψουν πρόωρα την μάχη.

Παρ’ όλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν πτοήθηκε και κατάφερε να φύγει με τρεις χρυσούς βαθμούς που θα βοηθήσουν την Ελλάδα στην προσπάθειά της να βρεθεί στο Μουντιάλ του 2018 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ρωσίας.

Οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν μπροστά στο σκορ με το καλημέρα, αφού ο Βασίλης Τοροσίδης μόλις στο δεύτερο λεπτό πέτυχε γκολ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου, ωστόσο η χαρά μας δεν κράτησε για πολύ.

Κι αυτό όχι επειδή η Εσθονία ισοφάρισε το σκορ, αλλά επειδή ο Σκίμπε αναγκάστηκε να προχωρήσει σε δύο αναγκαστικές αλλαγές μέσα στα επόμενα 15 λεπτά. Αρχικά ο Γερμανός είδε τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αποχωρεί με μυϊκό πρόβλημα και πέρασε στην θέση του τον Ταχτσίδη στο 8ο λεπτό, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βασίλη Τοροσίδη να αποχωρήσει και να δώσει την θέση του στον Οικονόμου.

Στα αγωνιστικά ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει από πολύ νωρίς, αφού οι Εσθονοί μετά το γκολ που δέχθηκαν προσπάθησαν να πιέσουν, όμως η Ελλάδα έκλεινε καλά τους χώρους και δεν επέτρεπε στους αντιπάλους της να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να απειλήσουν τον Καρνέζη.

Ωστόσο και η εθνική μας μετά το γκολ έδειχνε ακίνδυνη, αφού στο πρώτο μέρος παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι που παιζόταν κυρίως στον χώρο του κέντρου, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πιέσουν, χωρίς όμως να καταφέρνουν να απειλούν σε καμία περίπτωση.

Κάπως έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε χωρίς την σπουδαία φάση, πέραν του γκολ που μας έβαλε μπροστά από πολύ νωρίς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεσή τους και να φτάνουν κοντά στο γκολ στο 50ο λεπτό, όταν ο σε παράλληλο γύρισμα του Βασίλιεφ η μπάλα πέρασε κοντά στην εστία του Καρνέζη, όμως ευτυχώς για εμάς δεν βρέθηκε το… πόδι που θα την έσπρωχνε στο τέρμα.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα ήλεγχε τον αγώνα και στο 61ο λεπτό με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σταφυλίδη, διπλασιάσαμε τα τέρματά μας και όλα έγιναν πιο εύκολα.
Φυσικά οι αντίπαλοί μας δεν παράτησαν εκεί τον αγώνα. Αν και δεν μπορούσαν να έχουν κατοχή μπάλας και να οργανώνουν επικίνδυνες επιθέσεις, είχαν την καλή τους στιγμή να μειώσουν το σκορ στο 71’ όταν χρειάστηκε η φοβερή απόκρουση του Καρνέζη σε κεφαλιά του Πούρχε.

Η φάση αυτή έκανε τους ποδοσφαιριστές του Ριμ να… αναθαρρήσουν και θέλοντας να μπουν ξανά στο παιχνίδι αύξησαν την πίεση τους και τέσσερα λεπτά μετά χρειάστηκε και πάλι να επέμβει ο Καρνέζης το σουτ του Ζενιόφ.

Τελικά η Ελλάδα κατάφερε να κρατήσει το 2-0 και να έχει καταφέρει την απόλυτη συγκομιδή βαθμών (9) στους τρεις πρώτους αγώνες των προκριματικών. Και κάπως έτσι, η Ελλάδα μπαίνει ξανά στον δρόμο των επιτυχιών και αφήνει πίσω της οριστικά τις κακές εμφανίσεις και τις... μαύρες μέρες που ζήσαμε στα προκριματικά του Euro 2016.

Ο Σκίμπε φαίνεται ότι βαδίζει στον δρόμο που χάραξαν Ρεχάγκελ και Σάντος και οι διεθνείς δείχνουν να τιμούν ξανά τη φανέλα με το εθνόσημο...

Εσθονία (Μάρτιν Ριμ): Ακσάλου, Τενίστε (Καμς 30’), Μπαράνοφ, Κλαβάν, Καλάστε, Μετς, Ντμιτρίεφ (Μοσνίκοφ 80’), Λουτς (Πούρχε 70’), Βασίλγεφ, Μαρίν, Ζενιόφ

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος (Ταχτσίδης 7’), Τοροσίδης (Οικονόμου 18’), Σταφυλίδης, Μανιάτης (Τζιόλης 87’), Παπαδόπουλος, Μπακασέτας, Μάνταλος, Καρέλης, Μήτρογλου

Τέλος ο Μπάρλοου από την Κύμη
Παναθηναϊκός: Μια εβδομάδα εκτός ο Κάτσε
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Τα «είπαν» Ουζουνίδης-Σαββίδης
Βάσω Λασκαράκη: Το διαζύγιο με τον Τσιμιτσέλη και ο θάνατος της καλύτερής της φίλης

• Δευτέρα, 24 Σεπτεμβρίου 2018
  • Μπάσκετ: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - ΑΕΚ
    03:45ΟΠΑΠ Basketball Tournament Νεόφυτος Χανδριώτης. Διεθνές φιλικό τουρνουά που διεξάγεται στο στάδιο 'Τάσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία' στην Κύπρο. Περιγραφή: Βασίλης Σκουντής, Ρήγας Δάρδαλης.
  • SportShow
    04:00Δείτε ενδιαφέροντα θέματα, ρεπορτάζ και highlights για και από τους αγώνες του Σαββατοκύριακου στα ευρωπαϊκά γήπεδα.
  • Beach Volley: FIVB 2018 - Τελικοί
    04:20Αμβούργο, Γερμανία. Τελικός γυναικών. Περιγραφή: Αριάνα Παπαγιάννη.
  • COSMOTE SPORT 9HD
    05:00Απολαύστε συναρπαστικούς LIVE αγώνες από τις κορυφαίες αθλητικές διοργανώσεις που έχει εξασφαλίσει αποκλειστικά για εσάς η COSMOTE TV, και πάντα σε ποιότητα High Definition.
  • Μπάσκετ: Μπάγερν Μονάχου - Λιαόνινγκ Λέοπαρντς
    06:00Zadar Basketball Tournament 2018. Φάση ομίλων. Περιγραφή: Κώστας Κατέβας.
  • WRC 2018
    06:15SS12 Datca 2, Τουρκία. Περιγραφή: Βιδιάνος Ρούσσος.
  • Bundesliga 2018-19 - Στιγμιότυπα E4
    07:00Αφιέρωμα.
  • WRC 2018
    07:30SS17 Marmaris 2 Power Stage, Τουρκία. Περιγραφή: Βιδιάνος Ρούσσος.
  • Τένις: Laver Cup 2018
    08:00Η ομάδα της Ευρώπης με προπονητή τον Μπιορν Μποργκ έρχεται αντιμέτωπη με την ομάδα του Κόσμου, με προπονητή τον Τζον ΜακΕνρό, σε συναρπαστικούς αγώνες ανάμεσα στα μεγαλύτερα ονόματα του παγκόσμιου τένις στο United Center του Σικάγο.
  • Μπάσκετ: Ούνικς Καζάν - Γαλατάσαραϊ
    08:153ο Διεθνές Τουρνουά Μπάσκετ - Ηράκλειο/Κρήτη. 1ος Ημιτελικός. Το Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου Κρήτης φιλοξενεί Το Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου Κρήτης φιλοξενεί και φέτος το τουρνουά και το θέαμα αναμένεται να είναι και πάλι υψηλό. Περιγραφή: Βασίλης Σκουντής, Ρήγας Δάρδαλης.
  • WRC 2018
    09:20Τουρκία. Τα καλύτερα στιγμιότυπα.
  • SportShow
  • Μπάσκετ: 3ο Διεθνές Τουρνουά Μπάσκετ - Ηράκλειο/Κρήτη
    10:30Τελικός 3ης Θέσης. Το Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου Κρήτης φιλοξενεί και φέτος το τουρνουά και το θέαμα αναμένεται να είναι και πάλι υψηλό. Περιγραφή: Βασίλης Σκουντής, Ρήγας Δάρδαλης.
  • Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πλαγιολίσθησης 2018
    10:35Λουτράκι. 1ος αγώνας. Στιγμιότυπα.
  • Red Bull MotoGP Rookies Cup 2018
    11:45Αραγκόν, Ισπανία. 1ος αγώνας. Περιγραφή: Νίκος Μπλούνας.
    12:45Τελικός. Το Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου Κρήτης φιλοξενεί και φέτος το τουρνουά και το θέαμα αναμένεται να είναι και πάλι υψηλό. Περιγραφή: Βασίλης Σκουντής, Ρήγας Δάρδαλης.
    12:55Αραγκόν, Ισπανία. 2ος αγώνας. Περιγραφή: Νίκος Μπλούνας.
  • Moto3 2018
    14:05Gran Premio Movistar de Aragon. Αγώνας. Περιγραφή: Νίκος Μπλούνας.
  • Ισπανικό Πρωτάθλημα 2018-19 - Στιγμιότυπα
    14:555η αγωνιστική.
  • Μπάσκετ: Zadar Basketball Tournament 2018
    15:00Τελικός 5ης θέσης. Περιγραφή: Δημήτρης Ζαφειρόπουλος.
  • Moto2 2018
    15:30Gran Premio Movistar de Aragon. Αγώνας. Περιγραφή: Νίκος Μπλούνας.
  • Topspin (Ζ)
    16:00Η μοναδική εκπομπή για το τένις, φιλοξενεί πλούσια αγωνιστική επικαιρότητα και θεματολογία από το χώρο του τένις, στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
  • MotoGP 2018
    17:00Gran Premio Movistar de Aragon. Αγώνας. Περιγραφή: Δημήτρης Διατσίδης.
  • Υδάτινα Σπορ: 2018 Icarus Action E6
    17:30Στιγμιότυπα.
  • SportShow (Ζ)
    18:35Στιγμιότυπα.
    19:00Τελικός. Περιγραφή: Κώστας Κατέβας.
  • Ποδόσφαιρο: Λεβάντε - Σεβίλη
    19:05Ισπανικό Πρωτάθλημα 2018 - 2019. 5η αγωνιστική. Περιγραφή: Αποστόλης Πάνος.
  • Μηχανοκίνητα: NASCAR Cup Series 2018
    19:15Richmond Federated Auto Parts 400. Περιγραφή: Βιδιάνος Ρούσσος.
  • Watersports: 2018 Speed Catamarans GC32 E3
    20:45Στιγμιότυπα.