Άρης Ακροποτάμου – Εθνικός Νέου Αγιονερίου 3-2

Κάνοντας μια αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στην ανάπαυλα

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του ματς για τον Εθνικό Νέου Αγιονερίου που άνοιξε το σκορ στο 12’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στεφανίδη, ενώ στο 33’ ο Μπουζούρας νίκησε τον Κωνσταντάκο για το 2-0. Όμως στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Άρης αντέδρασε και στο 48’ ο Αποστολίδης μείωσε σε 2-1, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Δούμπλατζης έφερε το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια, στο 55’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκέτσου από τον Κωνσταντάκο που όμως κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Πεχλιβάνη. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 65’ με δοκάρι του Μονιού, ενώ στο 81’ ο Κωνσταντάκος είπε και πάλι «όχι» στο πέναλτι που κέρδισε ο Μπουζούρας και εκτέλεσε ο Γκέρτσος. Τελικά οι παίκτες του Βάβαλη πήραν τη νίκη χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Πτηνόπουλος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ (Α. Βάβαλης): Κωνσταντάκος, Καμπερίδης (86 Θεοδωρίδης), Ρετσινάς, Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης, Προβατίδης, Παπαζούδης (46 Μονιός), Δούμπλατζης (73 λ.τρ. Πτηνόπουλος), Παπαδόπουλος, Αποστολίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ (Β. Τραϊανόπουλος): Καλογεράκης, Καζανάς, Γκέληνος, Δημητρακόπουλος, Αποστολάς, Καρασίμος, Μήτσικας (86 Μπακαρόπουλος), Στεφανίδης, Γκέρτσος, Πεχλιβάνης (89 Αυγερινός), Μπουζούρας (88 Παπαδόπουλος).

Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs