Κύπελλο Ισπανίας: Χαλαρή πεντάρα για Ρεάλ Μαδρίτης (videos)

Έχοντας επικρατήσει 4-1 στο πρώτο παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε 5-0 την Κορνέγια στη ρεβάνς για να «κλειδώσει» την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στους «16» του Κόπα ντελ Ρέι βρίσκεται πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι πήρε την 17η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις επικρατώντας 5-0 της Κορνέγια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Ο Χάμες στο 16’ με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για να ακολουθήσει το τέρμα του Ίσκο στο 32’ για το 2-0. Το πρώτο μέρος βρήκε τη «βασίλισσα» μπροστά στο σκορ με 3-0 ύστερα από το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Χάμες.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι «μερένγκες» έφτασαν σε δύο γκολ. Στο 60’ ο Λόπεζ με αυτογκόλ έκανε το 4-0 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Χεσέ στο 77’.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση έκανε η Εσπανιόλ η οποία πέρασε νικηφόρα 2-0 από την έδρα της Αλαβές και πρέπει πλέον να υπερασπιστεί το προβάδισμα αυτό στη ρεβάνς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Καταλονίας ήταν ο Στουάνι ο οποίος σημείωσε και τα δυο γκολ της ομάδας του. Ο Ισπανός επιθετικός στο 36’ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος η Αθλέτικ Μπιλμπάο έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην έδρα της Αλκογιάνο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 32’ με γκολ του Φερόν, για να έρθει η ισοφάριση από τον Βιγκέρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε 4η φορά πρωταθλητής Ευρώπης στο «σπίτι» του! (photos+video)
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νάπολι