Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Άρης 0-2 (photos)

Μεγάλη νίκη για τον Άρη, ο οποίος νίκησε 2-0 στην έδρα του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε ο Άρης την ήττα του Πανσερραϊκού από τον Άρη Ακροποτάμου. Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (2-0), στο ματς που έγινε στο «Ανθή Καραγιάννη» της Καβάλας παρουσία πολλών οπαδών τους, με αποτέλεσμα να περάσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Πάουλο Κάμπος έχει 16 βαθμούς, έναντι 15 των Σερραίων και η μάχη πλέον κορυφώνεται.

Στο ματς του «Ανθή Καραγιάννη», ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 2’ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Πόι. Στο 10’ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή με τον Τσίλογλου, ενώ στο 18’ ο Καπνίδης έφτασε κοντά στο γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 23’, ωστόσο, ο Άρης άνοιξε το σκορ. Ο Μάουρο Πόι έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο διαγώνιο σουτ έβαλε μπροστά τους «κίτρινους».

Οι Θεσσαλονικείς δεν περιορίστηκαν εκεί και στο 43’ μετά από όμορφη εναλλαγή της μπάλας, ο Καπνίδης με πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ του Άρη στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κράτησε εύκολα το προβάδισμά του κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για να κάνει πιο ευρεία τη νίκη του. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και να αναζητήσουν κάτι παραπάνω, έχοντας μόνο μια καλή στιγμή με τον Καρλόπουλο στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο, ο Καρατζιοβαλής με σωστή αντίδραση κράτησε το «μηδέν» για την ομάδα του Κάμπος.

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Νίκος Καραμπιμπέρης): Σουνουλίδης, Μεταλίδης (46’ Μουρατίδης), Κουμπρόγλου, Ελευθεριάδης (60’ Φωτόπουλος), Παυλίδης, Κεφαλάς, Βλάχος, Καρλόπουλος, Μαρκόπουλος, Τσιλόγλου, Ταχναζίδης (60’ Μεντής)

ΑΡΗΣ (Πάουλο Κάμπος): Καρατζιοβαλής, Γκίνο, Γιαννίτσης, Λιόλιος, Φερνάντεζ, Γκόλιας, Πόι (73’ Ρένια), Προβατίδης, Καπνίδης (86’ Χιντασέλι), Παπαδόπουλος, Ατματσίδης (73’ Ψυχογιός)

Παναθηναϊκός Aktor: Με τον Χουάντσο οι “πράσινοι”, εκτός ο Μπάλντγουιν
Παναθηναϊκός AKTOR: Ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ ο Κέντρικ Ναν!
Παναθηναϊκός Aktor: Καζάνι που… βράζει το ΟΑΚΑ