Ιταλία: Έπιασε κορυφή η Ρόμα! (videos)

Στην πρώτη θέση του Καμπιονάτο μαζί με τη Γιουβέντους βρίσκεται η Ρόμα μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Τσεζένα.

Το καθήκον της έκανε η Ρόμα στο «Ολίμπικο» όπου φιλοξενώντας την Τσεζένα πήρε σημαντική νίκη με 2-0 για να πατήσει κορυφή μαζί με τη Γιουβέντους. Ο Ντέστρο στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους «τζιαλορόσι» για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Ντε Ρόσι στο 81’ διώχνοντας έτσι το άγχος από την ομάδα του.

Μεγάλη νίκη για τη Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» απέναντι στην Ουντινέζε επικρατώντας 3-0. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League είχε σε μεγάλη ημέρα τον Μπαμπακάρ που άνοιξε το σκορ στο 44’ και έκανε το 2-0 στο 70’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Βαλέρο στο 81’.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Κάλιαρι και Μίλαν, αποτέλεσμα που ικανοποιεί μόνο τους γηπεδούχους. Οι «ροσομπλού» άνοιξαν το σκορ στο 24’ με τέρμα του Ιμπάρμπο για να γίνει το τελικό 1-1 δέκα λεπτά αργότερα από το γκολ του Μποναβεντούρα.

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Ίντερ στις καθυστερήσεις του αγώνα απέναντι στη Σαμπντόρια. Το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού σημειώθηκε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ικάρντι ο οποίος πλήγωσε την παλιά του ομάδα.

Ακόμα δύο βαθμούς έχασε η Νάπολι που σταμάτησε στο ισόπαλο 1-1 με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57’ με γκολ του Ντένις για να έρθει η ισοφάριση από τον Ιγκουαΐν στο 86’ για το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πανηγύρισε η Παλέρμο η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Κιέβο. Ο Ριγκόνι στο 82’ ήταν αυτός που λύτρωσε τους «ροζανέρο» και τους έδωσε το τρίποντο.

Τέλος, η Τορίνο επιβλήθηκε 1-0 της Πάρμα. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε από τον Νταρμιάν στο 10’.