Ερμής Κιβερίου – Καλαμάτα 0-0

Από ένα χαμένο πέναλτι είχαν οι δυο ομάδες, ενώ δεν έλειψαν και οι στιγμές έντασης με συμπλοκές οπαδών και ΜΑΤ στο δεύτερο ημίχρονο

Μοιρασιά στο Κιβέρι όπου Ερμής και Καλαμάτα έμειναν στο 0-0 καθώς δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα ούτε από το σημείο του πέναλτι. Σε ένα ματς όπου οι καλές στιγμές ήταν… είδος προς εξαφάνιση, οι δυο πορτιέρο στην μεγαλύτερη διάρκειά του είχαν ουσιαστικά ρόλο θεατή.

Όλη η… ουσία του ματς βρισκόταν στην επανάληψη όπου στο 52’ ο Άλεξ ανέτρεψε τον Σαλαπάτα αλλά ο Καλαντζής που ανέλαβε την εκτέλεσή του έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στη συνέχεια η προσοχή στράφηκε εκτός αγωνιστικού χώρου όπου οπαδοί και των δυο ομάδων συνεπλάκησαν μεταξύ τους αλλά και με τις δυνάμεις των ΜΑΤ. Πάντως η ένταση δεν κράτησε πολύ και λίγο αργότερα τα πνεύματα ηρέμησαν. Έτσι, το αγωνιστικό κομμάτι πέρασε ξανά σε πρώτο πλάνο όπου ήταν η σειρά του Ερμή να βρεθεί μια ανάσα από το γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 79’ ο Νιφορόπουλος ανέτρεψε τον Φλώρο αντικρίζοντας μάλιστα και την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Καραγκούνης όμως που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πάππου και άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους όταν στο 85’ ο Δημητριάδης από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε από τον πάγκο της Καλαμάτας και ο Κουρμπανάς για διαμαρτυρία.

ΕΡΜΗΣ ΚΙΒΕΡΙΟΥ: Κοζιώτης, Ζίου, Καλογιάννης (57' Καραγκούνης), Καπλατζής, Σελλής, Άλεξ, Καλιβόπουλος, Ορλού (90'+2' Μπιρμπίλης), Δριμούρας (71' Φίλης), Μαρίνης, Φλώρος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Πάππος, Μαρτίνος, Τριάντος, Χριστοφιλέας (78' Ηλιόπουλος), Ρούσσης, Τσάτσος (80' Ζάρκος), Λουμπαρδέας, Νιφορόπουλος, Σαλαπάτας (65' Δημητριάδης), Σκάρος, Καλαντζής.