Γαλλία: Ήττα για Γκινγκάμπ, λύτρωση για Μονακό

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, Γκινγκάμπ γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Μετζ, ενώ με  το ίδιο σκορ επικράτησε η Μονακό της Μονπελιέ εκτός έδρας.

Στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος έμεινε η Γκινγκάμπ η οποία στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Μετζ, γνώρισε την ήττα με 1-0. Το μοναδικό τέρμα σημειώθηκε στο 24’ από τον Μπούσμαν. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Νγμπαγκοτό στο 89’.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μονακό στην έδρα της Μονπελιέ, επί της οποίας επικράτησε 1-0. Το γκολ του αγώνα, σημειώθηκε από τον Ζερμέν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σπουδαία νίκη και για την Νις με 1-0 επί της Λιλ εντός έδρας. Το γκολ που έκρινε και το νικητή σημειώθηκε από τον Μποντμέρ στο 41’. Στο ισόπαλο 0-0 έμειναν Μπαστιά και Ναντ.

Μεγάλη εμφάνιση από τη Λιόν και ευρεία νίκη με 4-0 επί της Λοριάν. Ο Λακαζέτ στο 5’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους που «καθάρισαν» το παιχνίδι στο 39’ με γκολ του Φεκίρ. Ο Νζιέ στο 50’ έκανε το 3-0 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 68’ ο Φεκίρ με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα.

Τέλος, την πρώτη της νίκη πήρε η Εβιάν φέτος επικρατώντας 2-1 της Λανς. Ο Βας στο 10’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Μενσά στο 30’ να κάνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν στο 55’ με γκολ του Τουζγκάρ.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/04) - «Τίτλος για έναν» στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Έκτη στο Diamond League η Τζένγκο
Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League