Ολλανδία: Θρίαμβος για PSV, 3-1 τον Άγιαξ (video)

Μεγάλη εμφάνιση από την Αϊντχόφεν στην «Άμστερνταμ Αρένα» όπου ισοπέδωσε τον Άγιαξ επικρατώντας 3-1.

Την τρίτη της νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές πανηγύρισε η Αϊντχόφεν η οποία επιβλήθηκε 3-1 του Άγιαξ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Έτσι πήρε απόσταση τριών βαθμών από την αντίπαλό του. Η ομάδα του Άμστερνταμ άνοιξε το σκορ στο 16’ με γκολ του Ελ Γκάζι. Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή. Ο Ντεπάι στο 52’ ισοφάρισε σε 1-1 για να έρθει η ανατροπή από τον Νάρσιγκ στο 64’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ζόζεφζουν στο 86’.

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Ουτρέχτη που πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της Φέγενορντ. Ο Τε Βρέντε στο 33’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Μπαραζίτε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους. Τη νίκη στην Ουτρέχτη, έδωσε ο Άντβι στο 72’.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Μπρέντα και Τβέντε. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17’ με τέρμα του Καστάινος. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, έφτασαν στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Τιγκαντουίνι να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Άνετη επικράτηση για τη Ντεν Χάαγκ απέανντι στην Γκρόνιγκεν με 3-0. Ο Κρίστενσεν στο 56’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Κράμερ στο τελευταίο δεκάλεπτο να σημειώνει ακόμα δύο γκολ (82’, 85’).

Τέλος η Τσβόλε κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 επί της Φίτεσε. Ο Πρόπερ στο 24’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ήρθε η ανατροπή με τον Φαν ντερ Βερφ στο 64΄να ισοφαρίζει και τον Νίλαντ στο 88’ να κάνει το τελικό 2-1.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ