Κύπελλο Γερμανίας: Αποκλεισμός για Σάλκε (video)

Την ήττα με 2-1 από τη Ντιναμό Δρέσδης γνώρισε η Σάλκε στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας για να μείνει εκτός θεσμού από νωρίς.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκινάει η σεζόν για τη Σάλκε φέτος, καθώς για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου, γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Ντιναμό Δρέσδης. Ο Έιλερς στο 23’ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να γίνει το 2-0 από τον Τεσέιρα στο 50’. Οι «μπλε» το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στο 78’ με γκολ του Ματίπ, χωρίς να μπορέσουν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Λίγο νωρίτερα το Αμβούργο πήρε δύσκολη πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στην Κότμπους. Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με τον Ζέιτζ να ανοίγει το σκορ στο 10’ για τους γηπεδούχους και το Αμβούργο να ισοφαρίζει στο 70’ με τον Βέστερμαν. Στο 96’ της παράτασης ο Φαν ντερ Φάαρτ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει ο Μίτσελ στο 106’ και να πάνε οι δύο ομάδες στην παράταση. Εκεί το Αμβούργο ήταν πιο ψύχραιμο επικρατώντας 4-1.