Γαλλία: Εξάρα για Ρεν

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Ρεν στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Εβιάν όπου διέλυσε την αντίπαλό της με το εμφατικό 6-2!

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν η Ρεν η οποία επικράτησε με το εμφατικό 6-2 της Εβιάν. Ο Τόιβονεν στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Βας να ισοφαρίζει στο 35’. Από εκεί και πέρα, ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων με τον Μεσέρ να πετυχαίνει δύο τέρματα (40’, 44’) και τον Τόιβονεν να κάνει το 4-1 στο 56’. Στο 75’ ο Ντεπ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1 για να μειώσει ο Βας στο 83’ για το 5-2. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από το δεύτερο τέρμα του Ντεπ στο 87’.

Σπουδαία νίκη για την Τουλούζ στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Λιόν, όπου επικράτησε 2-1. Ο Ακπά Ακπρό στο 10’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους με τον Μπεν Γιεντέρ στο 45’ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Λακαζέτ στο 74’ που μείωσε σε 2-1.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Μετζ και Ναντ. Τα «καναρίνια» μόλις στο 2’ άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Βερετούτ, για να έρθει η γρήγορη απάντηση από τους γηπεδούχους στο 13’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νγκμπακοτό.

Χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση της Λοριάν με τη Νις, ενώ τέλος η Γκινγκάμπ πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Λανς εκτός έδρας με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ντουνιάμα.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/04) - «Τίτλος για έναν» στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Έκτη στο Diamond League η Τζένγκο
Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League