Ατσαλένιος-Τράχωνες 2-3

Απίστευτη εξέλιξη είναι η αναμέτρηση στο Ατσαλένιο, ανάμεσα στον ΠΟΑ και τους Τράχωνες, με την ομάδα του Αλίμου να επικρατεί 3-2 με γκολ στις καθυστερήσεις και να κατακτά το πρωτάθλημα, ενώ οι «πράσινοι» υποβιβάστηκαν στη Α’ ΕΠΣ Ηρακλείου.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και ένταση από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη. Στο γήπεδο βρέθηκαν πάνω από 1000 φίλοι των γηπεδούχων, που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Στο πρώτο μέρος χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, όμως γκολ δεν μπήκε. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, το ματς πήρε φωτιά. Στο 50’ ο Χαλκιαδάκης με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0 για τον ΠΟΑ. Στο 64’ ο Σαγανάς κέρδισε το πέναλτι από τον Αραβιάκη και την αποβολή του παίκτη των γηπεδούχων. Ο Σαπαλίδης εκτέλεσε το πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 70’ ο Πέτρος Γιακουμάκης με πλασέ έκανε το 2-1 για τον Ατσαλένιο, με το γήπεδο να παίρνει φωτιά...

Οι Τράχωνες όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 81’ με κοντινό πλασέ του Σαγανά ισοφάρισαν σε 2-2, σε μια φάση με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Στο 87’ με δέκα παίκτες έμεινε και η ομάδα του Αλίμου, με τον Μανωλιάδη να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε φωτιά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Στο 90+7’ όμως ο Σαπαλίδης πέτυχε το γκολ της νίκης για τους Τράχωνες, που τους έδωσε την άνοδο στη Football League, ενώ παράλληλα υπέγραψε τον υποβιβασμό του Ατσαλένιου στα τοπικά του Ηρακλείου.

ΠΟΑ (Μανώλης Πατεμτζής): Συνάνης, Βρεττός Κ., Πρωτογεράκης, Πετράκης, Αραβιάκης, Γιακουμάκης Μ., Φραγκιαδάκης, Χαλκιαδάκης, Γιακουμάκης Π., Συσκάκης (46’ Μπουτσάκης), Καρυωτάκης

Τράχωνες (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Κάργαρης, Βουρλούμης, Γαβριήλ, Δάρρας, Γούλας, Καλλιπολίτης (59’ Δρυμούσης), Καραμέρης, Σαπαλίδης, Μπραντάν (80’ Μανωλιάδης), Σαγανάς