Γαλλία: Ζωντανή η Σοσό

Σπουδαία νίκη πήρε η Σοσό που επικράτησε 2-0 της Νις για να διατηρήσει τις ελπίδες της για την παραμονή της στην κατηγορία.

Στον πόντο από τις θέσεις της παραμονής μείωσε η Σοσό που πήρε μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Νις εντός έδρας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το αυτογκόλ του Πετσίνοβιτς έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Αγιού στο 56’. Στο 69’ ο Τσβίτανιτς αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους και έτσι έχασαν κάθε ελπίδα τους για την παραμονή.

Την ήττα με 1-0 από τη Ρεμ γνώρισε η Εβιάν εκτός έδρας και θέλει μόνο τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική για να παραμείνει στην κατηγορία. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Ονιάνγκ στο μισάωρο.

Και με μαθηματικό τρόπο υποβιβάστηκε η Βαλενσιέν μετά την εντός έδρας ήττα της με 1-0 από την Μπορντό. Το γκολ που έκρινε και το παιχνίδι σημειώθηκε από τον Φομπέρ στο 74’.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Λοριάν επιβλήθηκε 1-0 της Αζαξιό. Το μοναδικό τέρμα, σημειώθηκε από τον Αλιαντιέρ στο 17’. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 25΄ ο Μανγκά αποβλήθηκε για τη Λοριάν χωρίς όμως, αυτό να της στοιχίσει.

Τέλος, η Τουλούζ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Ναντ. Τα «καναρίνια» άνοιξαν το σκορ στο 9’ με τέρμα του Βιζκαρόντο, για να γίνει το τελικό 1-1 από τον Μπεν Γιεντέρ στο 67’. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τζιλομπότζι, χωρίς να τους στοιχίσει.

Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009