Γαλλία: Βήμα για Champions League από Μονακό

Στη δεύτερη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με απόσταση έξι βαθμών από τους διώκτες της έμεινε η Μονακό που επικράτησε 1-0 της Ρεν εκτός έδρας.

Τη δεύτερή της συνεχόμενη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μονακό, η οποία πήρε σημαντική νίκη με 1-0 απέναντι στη Ρεν εκτός έδρας, για να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας από την 3η θέση και τη Λιλ. Το γκολ που έδωσε και τη νίκη στους Μονεγάσκους, σημειώθηκε στο 55’ από τον Ριβιέρ.

Τις ελάχιστες ελπίδες της για την παραμονή κράτησε η Σοσό, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Τουλούζ εντός έδρας. Ο Αγιού στο 15’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Κοντούτ στο 49’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Σε μία από τις αδιάφορες αναμετρήσεις, η Λοριάν επικράτησε 2-1 της Νις εκτός έδρας. Ο Σουνού στο 19’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Κολοντζιέτζακ να ισοφαρίζει στο μισάωρο για τους γηπεδούχους. Τη νίκη στη Λοριάν, έδωσε ο Αμπουμπακάρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας αποσπάστηκε η Εβιάν που επικράτησε 2-1 της Μπαστιά. Ο Ρασπετίνο στο 30’ έκανε το 1-0 για την ομάδα της Κορσικής, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν όμως στο 35’ με τέρμα του Μπενεζέ. Τη νίκη στην Εβιάν έδωσε ο Βας στο 48’ κάνοντας το τελικό 2-1.

Τέλος, στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Αζαξιό και Μπορντό. Οι Γιρονδίνοι άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Ζούσιε στο 62’ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Μοστεφά στο 85’.

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα