Κόπα Λιμπερταδόρες: Σώθηκε με ψαλιδάκι η Μινέιρο (videos)

Παρά μέτρια εμφάνιση του Ροναλντίνο, η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε με 2-1 την κολομβιανή Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε και πήρε σημαντική νίκη για τη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Λόγω αποβολής του Βίλνερ Μεντίνα στο 45ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, αλλά στο 60ό λεπτό προηγήθηκαν με τον Ομάρ Πέρεζ. Στο 62ο ισοφάρισε ο Ζο, ενώ οι Βραζιλιάνοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 86ο λεπτό με ανάποδο ψαλιδάκι του 26χρονου Νέτο Μπερόλα και «ανάσαναν» βαθμολογικά. Σε άλλο ματς, η Φλαμένγκο κατέβαλε την Εμελέκ με 3-1, καθώς ο 32χρονος Ελάνο άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ και ο Ερνάνε διαμόρφωσε το 2-0 στο 55ο λεπτό υπό φημολογίες για μεταγραφή στο κινέζικο πρωτάθλημα. Ακολούθησε αποβολή του Γκαμπριέλ Αχιλιέρ του συλλόγου του Εκουαδόρ στο 72ο λεπτό και το 3-0 από τον Έβερτον στο 82ο, ενώ στο 88ο ο 27χρονος Αργεντινός Λουίς Εσκαλάντα πέτυχε το γκολ της τιμής για τους ηττημένους.

Από την πλευρά της, η Σέρο Πορτένιο επικράτησε της Λανούς με 3-1, αν και έμεινε με δέκα παίκτες από το 66ο λεπτό εξαιτίας δεύτερης κίτρινης στον Άνχελ Ρομέρο. Άλλωστε, ο Ντανιέλ Γκουίζα στο 46ο λεπτό και ο Σάντος Ζούλιο Σέζαρ στο 50ό διαμόρφωσαν το 2-0, ενώ στο 56ο ο δεύτερος ευστόχησε σε πέναλτι για το 3-0. Στο 59ο μείωσε ο Χόρχε Ορτίζ, αλλά οι Αργεντίνοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και γνώρισαν ήττα στην Παραγουάη. Τέλος, η Μποταφόγκο ήταν ανώτερη της Ουνιόν Εσπανιόλα, αλλά χρειάστηκε κεφαλιά του Φερέιρα στο 86ο λεπτό για το 1-1 στη Χιλή, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 75ο με τον Κρίστιαν Τσάβεζ.