Λάρισα - Κάστορας 4-0

Συνδυάζοντας ουσία και θέαμα η Λάρισα νίκησε 4-0 τον Κάστορα στο Αλκαζάρ και ξέφυγε επτά βαθμούς από τον δεύτερο Οικονόμο Τσαριτσάνης.

Στα πρώτα δέκα λεπτά οι «βυσσινί» είχαν ήδη «κλειδώσει» τη νίκη διώχνοντας με αυτόν τον τρόπο από νωρίς το άγχος τους κι αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο στη συνέχεια, ικανοποιώντας τόσο τον κόσμο τους όσο και τον προπονητή τους Γιώργο Στράντζαλη. Τελικά όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη η ομάδα της Θεσσαλίας έριξε τον ρυθμό της.

Μόλις στο 7' ο Πατινιώτης συνδυάστηκε με τον Γκούρτσα και ο τελευταίος έβαλε μπροστά την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπλέντι με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0. Το 3-0 ήρθε ξανά από τον Μπλέντι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών των φιλοξενούμενων μετά από πλασέ του Πλιάγκα στο δοκάρι στο 31', ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρούσσης με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Νεμπεγλέρα.

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Αγτζίδης, Ρούσσης (46΄Κορομηλάς), Σιάκκας, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας, Πατινιώτης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (69΄Κυριακίδης), Μπλέντι (46΄Μπουσινάκης)

ΚΑΣΤΩΡ: Κράτσιος, Καρανάσιος (80΄Μαντζανάς), Τράντας, Δινάδης, Μπακιρτζής, Μήνος, Μηλιάτης (46΄Αντωνιάδης Κ.), Γκούρλιας, Τζιώτζης, Καλύβας, Μπορόζης (68΄Αντωνιάδης Γ.)