Ολλανδία: Έτοιμη για ΠΑΟΚ η Άλκμααρ (videos)

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ, Άλκμααρ πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 απέναντι στην Αϊντχόφεν – Εξάρα για τον Άγιαξ.

Στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας του ολλανδικού πρωταθλήματος αναρριχήθηκε η Άλκμααρ η οποία επικράτησε 2-1 της Αϊντχόφεν εντός έδρας και θα υποδεχτεί με ανεβασμένη ψυχολογία τον ΠΑΟΚ μεσοβδόμαδα. Ο Βίργκεβερ στο 21’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Ντεπάι να ισοφαρίζει για την Αϊντχόφεν στο 35’ . Τη νίκη στην Άλκμααρ έδωσε ο Γιόχανσον στο 57’.

Κάνοντας εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, ο Άγιαξ διέλυσε 6-0 την Γκο Αχέντ Ιγκλς, με όλα τα τέρματα να σημειώνονται στην επανάληψη. Το αυτογκόλ του Φαν ντερ Λίντεν στο 48΄άνοιξε το σκορ για τον Αίαντα με τους Ντε Σα (50’), Σίγκθορντσον (52’, 53’), Ντουάρτε (64’) και Ντε Γιονγκ (68’) να πετυχαίνουν τα άλλα τέρματα.

Στις άλλες αναμετρήσεις: Τσβόλε – Μπρέντα 0-0, Ουτρέχτη – Ρόντα 3-3, Βάαλβικ – Χέρακλες 1-4.