Πρόκριση για Νιούκαστλ, αποκλεισμός για Σουόνσι

Στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας προκρίθηκε η Νιούκαστλ η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Λιντς – Ήττα – σοκ με 3-1 από τη Μπέρμιγχαμ για Σουόνσι.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» όπου φιλοξενώντας τη Λιντς, επικράτησε 2-0. Ο Σισέ στο 31’ άνοιξε το σκορ για τις «καρακάξες», για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Γκουφράν στο 66’.

Η κάτοχος του τίτλου, Σουόνσι, έμεινε πρόωρα εκτός θεσμού, καθώς γνώρισε τη βαριά ήττα με 3-1 από την Μπέρμιγχαμ εκτός έδρας. Ο Μπερν στο 56’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Γκριν στο 61’ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Αντεγιέμι στο 81’ έκανε το 3-0, για να μειώσουν απλά οι «κύκνοι» στις καθυστερήσεις με τέρμα του Μπονί στο 95’.

Τέλος, η Στόουκ επικράτησε 2-0 της Τρανμίρ εκτός έδρας. Ο Άιρλαντ στο 23’ άνοιξε το σκορ για τους «πότερς», με τον Κράουτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Μαρινάκης: «Όλοι να εργαστούν για να διοργανώσει η Ελλάδα λαμπρό τελικό»