Ολλανδία: Πετάει φωτιές η Αϊντχόφεν (videos)

Με άνετο τρόπο επικράτησε η Αϊντχόφεν της Ναϊμέγκεν, καθώς διέλυσε την αντίπαλό της 5-0 με πρωταγωνιστή τον 17χρονο, Μπακάλι.

Τον επιθετικό που θα πρωταγωνιστεί τουλάχιστον για μία δεκαετία φαίνεται να έχει βρει η Αϊντχόφεν. Ο λόγος για τον 17χρονο Μπακάλι ο οποίος έχει κάνει εντυπωσιακό μπάσιμο στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο και για τη δεύτερη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, οδήγησε στη νίκη την ομάδα του Αϊντχόφεν επί της Ναϊμέγκεν με 5-0 κάνοντας χατ-τρικ.

Στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να κάνει το 2-0 στο 48’ και να «καθαρίσει» για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα, ακολούθησαν δύο τέρματα του Βίναλντουμ (61’, 75’) για να ολοκληρωθεί το χατ-τρικ από τον Μπακάλι στο 82’.

Νωρίτερα, το απόλυτο έκανε και η Χέρενφεν η οποία πέρασε νικηφόρα 2-0 από την έδρα της Μπρέντα. Στο 40’ ο Ζιέχ με εντυπωσιακό φάουλ άνοιξε το σκορ για να γίνει το τελικό 2-0 από τον Φινμπόγκασον στις καθυστερήσεις με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Γκόου Αχέντ Ιγκλς που επικράτησαν 2-1 της Ντεν Χάαγκ. Ο Σενκ στο 22’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Φαν Ντούινεν να ισοφαρίζει στο 37΄. Ωστόσο στο 81’ ο Κόλντερ έκανε το 2-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου ξεκίνησε με τη νίκη της Τσβόλε εκτός έδρας επί της Χέρακλες. Ο Ντροστ μόλις στο 1’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Μοκοτιό στο 13’ να κάνει το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Φαν ντερ Βερφ στο 44’ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Φερνάντεζ.

{dailymotion}x12xirj{/dailymotion}

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή