Προβάδισμα με Κάλα για Σεβίλλη!

Τη νίκη με 3-1 επί της Εσπανιόλ πήρε η Σεβίλλη με τον πρώην αμυντικό της ΑΕΚ, Χουάν Κάλα να σκοράρει. Εύκολα η Χετάφε, 4-0 την Πονφεραντίνα.

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Σεβίλλη για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 3-1 της Εσπανιόλ και πλέον θέλει μία μέτρια εμφάνιση για την πρόκρισή της. Ο Φάτσιο στο 4’ άνοιξε το σκορ με τον Αλφόνσο να ισοφαρίζει στο 69’.

Από εκεί και πέρα, ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ, Χουάν Κάλα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 83’ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Νεγρέδο στο 94’.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Χετάφε στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Πονφεραντίνα επί της οποίας επιβλήθηκε 4-0. Ο Γκαβιλάν στο 12’ άνοιξε το σκορ για τους Μαδριλένους με τον Σαράμπια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να κάνει το 2-0. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έκανε το 3-0 στο 65’ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα πέντε λεπτά αργότερα από τον Αλκασέρ.

Την έκπληξη έκανε η Κόρντομπα η οποία επικράτησε 2-0 της Σοσιεδάδ και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης. Ο Πατίνο στο 43’ άνοιξε το σκορ για να γίνει το τελικό αποτέλεσμα από τον Ρενέγια στο 75’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τέλος, η Χιχόν επικράτησε 1-0 της Οσασούνα με τέρμα του Σανγκόι στο 15’.

Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς