Κύπελλο Γερμανίας: Χωρίς εκπλήξεις (video)

Την πρόκρισή τους στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας πήραν Σάλκε και Ντόρτμουντ οι οποίες επικράτησαν των Σαντχάουζεν και Άαλεν αντίστοιχα.

Με άνετο τρόπο προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας η Σάλκε, η οποία στη «Φέλτινς Αρένα» επιβλήθηκε της Σαντχάουζεν με 3-0. Ο Αφελάι στο 11΄άνοιξε το σκορ για τους «μπλε» με τον Μαρικά στο 62’ να κάνει το 2-0 και να «καθαρίζει» για την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Χούντελααρ στο 79΄.

Εύκολο έργο είχε και η Ντόρτμουντ στην εκτός έδρας δοκιμασία της με την Άαλεν επί της οποίας επικράτησε 4-1. Ο Χούμελς στο 22’ άνοιξε το σκορ με τον Σμέλτσερ να κάνει το 2-0 δέκα λεπτά αργότερα. Ο Γκέτσε στο 50’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να κάνει ο Σίμπερ στο 79’ το 4-0. Οι γηπεδούχοι, πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Κλάους στο 87’.

Με πρωταγωνιστή τον Αντρέας Ίβανσιτς, η Μάιντς επικράτησε 2-0 της Άουε. Ο πρώην μέσος του Παναθηναϊκού άνοιξε το σκορ στο 18’ για τους γηπεδούχους με τον Μαλί στο 47’ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Την ανατροπή έκανε η Μπόχουμ στην αναμέτρησή της με τη Χαβέλσε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ποσιπάλ στο 17’ για να ισοφαρίσει ο Ιασβίλι στο 30’. Ο Ρζατκόφσκι στο 73΄ έκανε το 2-1 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό