Έσωσε τη Φέγενορντ ο Πελέ, 2-2 με Άγιαξ (videos)

Χωρίς νικητή τελείωσε το Clasico της Ολλανδίας όπου η Φέγενορντ ισοφάρισε σε 2-2 τον Άγιαξ στις καθυστερήσεις με τέρμα του Πελέ!

Εντυπωσιακό ήταν το μεγάλο ντέρμπι της Ολλανδίας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Φέγενορντ υποδέχτηκε στο «Ντε Κάιπ» τον Άγιαξ με το νικητή να έμενε κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας και την Τβέντε.

Παρόλα αυτά, η μεταξύ τους ισοπαλία (2-2) με βάση την εξέλιξη της αναμέτρησης ικανοποιεί μόνο την ομάδα του Ρότερνταμ. Ο «Αίαντας» μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 12’ άνοιξε το σκορ με τον Έρικσεν.

Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει και ο Μπετίους ισοφάρισε στο 23’ για το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ανάλογο τρόπο και στο 48’ ο Ντε Γιόνγκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

Στο 75΄ο Μοϊσάντερ αποβλήθηκε για τον Άγιαξ κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Πελέ στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-2.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Λάμπρου, Μαρτινς, Γιάνμαατ, Ματάισεν (78’ Ατσαχμπάρ), Λέρνταμ, Ντε Βριλ (69’ Νελόμ), Κλάσι, Ίμερς, Πελέ, Μπετίους, Βερχόεκ (60’ Σάκεν)
ΑΓΙΑΞ: Βέρμεερ, Μπλιντ, Μοϊσάντερ, Φαν Ριν, Αλντερβέιρελντ, Έρικσεν, Πόουλσεν, Σόνε (78’ Ντικς), Ντε Γιόνγκ, Σάνα (46’ Σουλεϊμάνι), Μπάμπελ (89’ Ενό).

Δείτε τη βαθμολογία του ολλανδικού πρωταθλήματος.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ