Γλίτωσε στα πέναλτι η Καλλονή, 4-1 τον Εθνικό Αστέρα

Την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι πανηγύρισε η Καλλονή που επικράτησε 4-1 του Εθνικού Αστέρα μετά το ισόπαλο 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Τον Ολυμπιακό Βόλου θα αντιμετωπίσει η ΑΕΛ Καλλονής στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Λέσβου κατάφερε να προκριθεί επί του Εθνικού Αστέρα με πολύ δύσκολο τρόπο και στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Λεοζίνιο στο 55’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έδειχναν να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι τέλους και να παίρνουν την πρόκριση. Παρόλα αυτά, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν την αναμέτρηση στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν ψυχραιμότεροι. Οι Μαρσέλο, Χωριανόπουλος, Λεοζίνιο και Μανούσος σκόραραν για την ομάδα της Καλλονής, την ώρα που από τους γηπεδούχους σκόραρε μόνο ο Σάμιος με τους Καμπούρη και Νικολέτο να αστοχούν.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντούσης, Καμπούρης, Συρίγος, Μαρτίνος, Θεολόγου. Καζνέτσης (65’ Τσίπρας), Σάμιος, Σουλελές, Μαστρογιάννης (81’ Δαφνάς), Λιοσάτος (75’ Νικολέτος), Κετσετσόγλου
ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Μάππας, Σερφά, Χωριανόπουλος, Κώτσιος (90’ Αναστασιάδης), Μαϊστόροβιτς, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Μανούσος, Λεοζίνιο, Καζάκης (91’ Γιόνδης), Μανουσάκης (82’ Γκόβας).