Στο Champions League η Ουντινέζε

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Ουντινέζε απέναντι στην Κατάνια και τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος που οδηγεί στο Champions League.

Τη θέση της στους ομίλους του Champions League θα διεκδικήσει η Ουντινέζε, η οποία θα αγωνιστεί στα προκριματικά του θεσμού μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Κατάνια εκτός έδρας. Ο Ντι Νατάλε στο 19’ άνοιξε το σκορ για τις «ζέβρες» με τον Φαμπρίνι στο 58’ να κάνει το τελικό 2-0.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα πήρε η Λάτσιο, που επικράτησε 3-1 της Ίντερ στο «Ολίμπικο» τερματίζοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν στο 45’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι όμως, έφθασαν στην ανατροπή. Ο Κόζακ στο 59’ ισοφάρισε με τον Καντρέβα στο 63’ να κάνει το 2-1 για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Μάουρι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντοσένα, η Νάπολι επικράτησε 2-1. Ο Ιταλός άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ με τον Ντέστρο δύο λεπτά αργότερα να φτάνει στην ισοφάριση. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Ντοσένα και πάλι στο 34’. Αυτή η νίκη όμως δεν ήταν αρκετή για τους «παρτενοπέι».

Σε ό,τι αφορά τη «μάχη» της παραμονής, η Λέτσε μετά την ήττα της με 1-0 από την Κιέβο, υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας. Ο Βάτσεκ στο 78΄πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Καροτσιέρι στο 81΄ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Τέλος, η Τζένοα γλίτωσε με την παραμονή, επικρατώντας 2-0 της Παλέρμο. Ο Τζιλαρντίνο στο 52’ άνοιξε το σκορ για τους «γκριφόνι» με τον Σκούλι στο 70’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)