Λύτρωση για Λιλ

Τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Λοριάν πήρε η Λιλ με τέρμα του Ντεμπισί στα τελευταία λεπτά. Εύκολη νίκη για Τουλούζ με 3-0 εκτός έδρας απέναντι στη Νανσί.

Στην 3η θέση της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Λιλ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας πέρασαν νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Λοριάν. «Χρυσός» σκόρερ για τους «σκύλους» ήταν ο Ντεμπισί στο 76’.

Άνετο απόγευμα είχε η Τουλούζ απέναντι στη Νανσί, καθώς τη διέλυσε με 3-0 εκτός έδρας. Ο Σιριέ στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Ρεγκατέν να κάνει το 2-0 στο 20’. Το τελικό αποτέλεσμα για τους «μοβ» διαμόρφωσε ο Ριβιέρ στο 73’.

Ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας ξέφυγε η Ντιζόν, η οποία επικράτησε 3-0 της Νις. Ο Κακουτά στο 44’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ζοβιάλ στο 53’ να κάνει το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Κονέ στο 87’.

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά της για την παραμονή απέσπασε στις καθυστερήσεις η Εβιάν, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Καέν εκτός έδρας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Γκοβού, ο οποίος στο 94’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Νωρίτερα και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Φρο είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους με πέναλτι. Ο Μπαρμπόσα στο 51’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Ναμπάμπ στο 57’ να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην Καέν.

Στο 0-0 έμειναν οι αναμετρήσεις των Αζαξιό – Μπρεστ και Σοσό – Οσέρ με τις ομάδες να μένουν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Δείτε το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος.

Καρυπίδης: «Για τον κόσμο μας, για τους εαυτούς μας»
Η ατάκα του Κυριάκου Μητσοτάκη για τον τελικό κυπέλλου
Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: Εξαντλούν τα εισιτήρια οι Ιταλοί για τον τελικό του Conference League
Τελικός Conference League: Ανακοίνωση για νέες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις και σχολεία - Οι απαγορεύσεις