Φαν’τ’ Σχιπ: «Απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα, περήφανοι για τα παιδιά»

Στην εξαιρετική εικόνα της Εθνικής Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο, στις ευκαιρίες που χάθηκαν με τα δύο δοκάρια των Μασούρα και Παυλίδη, αλλά και στα δύο «εύκολα» γκολ που δέχθηκε η «γαλανόλευκη» στο δεύτερο μέρος, στάθηκε ο Τζον φαν’τ’ Σιπ, μετά την ήττα από τη Σουηδία με 2-0.

«Είμαι πολύ απογοητευμένος για το αποτέλεσμα. Είπα στα παιδιά στα αποδυτήρια ότι κάναμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, παίξαμε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, αλλά έπρεπε να σκοράρουμε, γιατί ξέρουμε ότι στο ποδόσφαιρο τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα, όπως και έγινε στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεχθήκαμε δύο γκολ από το πουθενά και δεν μπορέσαμε να επανέλθουμε στον ρυθμό του παιχνιδιού, δυστυχώς δεχθήκαμε και την κόκκινη κάρτα και δεν μπορέσαμε να έχουμε τον ρυθμό που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Είμαι πολύ περήφανος για αυτό που έδειξε η ομάδα σήμερα» τόνισε ο Ολλανδός τεχνικός και μίλησε για το μέλλον της ομάδας: «Έχουμε κάνει πολύ σημαντικά βήματα και υπάρχει πολύ μέλλον για αυτή την ομάδα, έχουμε ένα νεαρό γκρουπ παικτών που έχουν πολλά ποιοτικά χρόνια μπροστά τους».