Απολογήθηκε ο διαιτητής που «έδιωξε» τον Ρονάλντο από το γήπεδο (video+photos)

Απολογήθηκε στον Φερνάντο Σάντος ο Ντάνι Μακέλι για το γκολ που δεν μέτρησε στις καθυστερήσεις του αγώνα Σερβία-Πορτογαλία.

Σε αρνητικό πρωταγωνιστή εξελίχθηκε ο διαιτητής της αναμέτρησης Σερβία-Πορτογαλία για τα προκριματικά του Μουντιάλ, Ντάνι Μακέλι, ο οποίος λανθασμένα δεν μέτρησε το πεντακάθαρο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις του ματς κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-2.

Ο 38χρονος Ολλανδός ρέφερι δέχθηκε έντονη κριτική για αυτό το λάθος που κόστισε στους Πορτογάλους τη νίκη, αν και η αλήθεια είναι πως μεγαλύτερη ευθύνη φέρει ο βοηθός του. Το σίγουρο είναι πως αναδείχθηκε με άσχημο τρόπο η μεγάλη χρησιμότητα του VAR.

Ο Μακέλι, ωστόσο, πήρε θέση για τη φάση με δηλώσεις του σε πορτογαλικό Μέσο.

«Σύμφωνα με την πολιτική της FIFA, το μόνο που μπορώ να πω, είναι πως ζήτησα συγγνώμη για αυτό που συνέβη, τόσο από τον προπονητή, Φερνάντο Σάντος, αλλά και από την Εθνική ομάδα της Πορτογαλίας. Σαν διαιτητές δουλεύουμε σκληρά για να παίρνουμε σωστές αποφάσεις. Όταν όμως συμβαίνουν λάθη όπως αυτό, απογοητευόμαστε πολύ».

Δείτε ξανά τη φάση με το πεντακάθαρο γκολ που έκανε έξαλλο τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που αποχώρησε από το γήπεδο πετώντας το περιβραχιόνιό του:

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ