Μουντιάλ: «Καθάρισε» η Γερμανία, τεσσάρα… σοκ για Πολωνία

Το «εισιτήριο» για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι έτοιμοι να «τσεκάρουν» οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές, μια και τα «πάντσερ» επικράτησαν 2-1 της Τσεχίας και συνέχισαν με το απόλυτο - Ήττα σοκ από Δανία για την Πολωνία (4-0).

Το «συγκρότημα» του Γιόακιμ Λεβ πέρασε και από την Πράγα, χάρις σε τέρμα του Χούμελς δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Βέρνερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, αλλά ο Νταρίντα στο 78’ είχε ισοφαρίσει προσωρινά (1-1). Οι Γερμανοί βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου με 21 βαθμούς, πέντε περισσότερους από την Βόρεια Ιρλανδία.

Η ομάδα του Μάικλ Ο’ Νιλ πέρασε… δύσκολα από το Σαν Μαρίνο, επικρατώντας 3-0, πετυχαίνοντας και τα τρία γκολ σε οκτώ λεπτά, μετά το 70’. Ο Μαγκίνις «χτύπησε» δις στο 70’ και το 75’ και τρία λεπτά αργότερα, ο Ντέιβιτς με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο τελευταίο ματς του ομίλου, η Νορβηγία επιβλήθηκε 2-0 του Αζερμπαϊτζάν. Ο Κινγκ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 32ο λεπτό και στο 60’ ο Σάντιγκοφ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ομάρ Ελαμπντελαουί και Ταρίκ Ελιουνούσι αγωνίστηκαν στα τελευταία λεπτά ως αλλαγή.

Διασυρμός Πολωνία στην Δανία

Survivor 2: Νικητές ο Νάσος και ο Κρητικός. Θα πάνε μαζί του χρόνου στον Άγιο Δομίνικο
Δικαίωση Μέσι στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο!
Κίνδυνος τιμωρίας για Ρόμα!
Με διχτυωτό καλσόν και σορτσάκι στην Γλυφάδα

Την πρώτη της ήττα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γνώρισε η Πολωνία, καθώς η Δανία επιβλήθηκε εντός έδρας 4-0 και έβαλε… φωτιά στον όμιλο. Ο Ντιλέινι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 16’ για τους γηπεδούχους και ο Κορνέλιους στο 42’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι Σκανδιναβοί πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος, στο 59’ με τον Γιόργκενσεν και στο 80’ με τον Έρικσεν.

Η Πολωνία παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, όμως, πλέον την… κυνηγούν Δανία και Μαυροβούνιο με 13 πόντους. Οι Βαλκάνιοι πέρασαν… αέρα από το Καζακστάν, επικρατώντας 3-0. Ο Βέσοβιτς άνοιξε το σκορ στο 31’, ο Μπεσιράι στο 53’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Σίμιτς στο 63’ ολοκλήρωσε το «διπλό» για τους Μαυροβούνιους.

Τέλος, στο Βουκουρέστι, η Ρουμανία επιβλήθηκε 1-0 της Αρμενίας, χάρις σε τέρμα του Μαξίμ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πέρασε από την Μάλτα η Αγγλία

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 4-0 επιβλήθηκαν τα «Λιοντάρια» της Μάλτα εκτός έδρας. Ο Κέιν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό και στο 86’ ο Μπέρτραντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουέλμπεκ διαμόρφωσε το 3-0 και στο επόμενο λεπτό, ο Κέιν, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έγραψε το τελικό 4-0.

Οι Βρετανοί παρέμειναν στην κορυφή του 6ου ομίλου, έχοντας 17 βαθμούς, δύο περισσότερους από τους Σλοβάκους, που επιβλήθηκαν 1-0 της Σλοβενίας, χάρις σε γκολ του Νέμετς στο 81’. Τέλος, η Σκωτία επικράτησε εκτός έδρας 3-0 της Λιθουανίας. Ο Άρμστρονγκ άνοιξε το σκορ στο 25’ και πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρόμπερτσον έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο ΜακΆρθρουρ στο 73ο λεπτό.

Σλοβακία-Σλοβενία 1-0
Λιθουανία-Σκωτία 0-3
Μάλτα-Αγγλία 0-4