Τα… χρειάστηκε η Ταϊτή

Μία… ανάσα από την πρόκριση στον επόμενο γύρο βρέθηκε η Ταϊτή, ύστερα από το αγχωτικό 4-3 σε βάρος της Νέας Καληδονίας.

Αν και προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο, η Ταϊτή κέρδισε με 4-3 τη Νέα Καληδονία, η οποία είχε μείνει με εννέα παίκτες. Οι Άλβιν Τεχάου, Νικολάς Βαλάρ και Λορένζο Τεχάου διαμόρφωσαν το 3-0, ενώ ο Ροϊχάου Ντεζάζ το 4-2 στο 84ο λεπτό. Ο Ζορζ Γκόουπ-Φενεπέι αποβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν παραχώρησε πέναλτι στο 2-0, και ο Ζαν-Πατρίκ Βανακουμούνε στην αρχή του δεύτερου κομματιού της αναμέτρησης λόγω σκληρού φάουλ. Ωστόσο οι Μάριους Μπάκο και Ζακ Χεκό μείωσαν σε 3-2 και ο Ντικ Καουμά σε 4-3.

Σε άλλο ματς του πρώτου ομίλου, η Βανουάτου συνέτριψε με 5-0 τη Σαμόα. Σκόρερ ήταν οι Ζαν Νακό Ναπραπόλ, Μπράιαν Κάλτακ, Ντέρεκ Μάλας, Ρομπέρτ Τασό και Φρέντι Βάβα.

Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο προκρίνονται στην τελική φάση του Κυπέλλου Εθνών Ωκεανίας και στο τελικό γκρουπ τεσσάρων εθνικών, εκ των οποίων η μία θα δώσει αγώνα μπαράζ, για ένα «εισιτήριο» στο Μουντιάλ του 2014. Θυμίζουμε πως η Νέα Ζηλανδία είχε προκριθεί στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010.

Παρακάτω η βαθμολογία του πρώτου ομίλου:

1.    Ταϊτή 6
2.    Νέα Καληδονία 3
3.    Βανουάτου 3
4.    Σαμόα 0

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»