Ολυμπιακός: Αυτός είναι ο αντίπαλος στους «16» - Όλα τα ζευγάρια

Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» έμαθαν τον αντίπαλό τους στην φάση των «16» του Europa League.

Το «παρών» στην κλήρωση της επόμενης φάσης της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης έδωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε το «εισιτήριο» έπειτα από την ήττα του 2-1 από την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία με το «χρυσό» γκολ του Αχμέντ Χασάν στο 88ο λεπτό, αλλά είχε την… προίκα από τη νίκη 4-2 στο πρώτο ματς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Έτσι, οι Πειραιώτες ήταν παρόντες, διαδικτυακά ελέω κορονοϊού, στην κλήρωση της φάσης των «16» του Europa League, η οποία έλαβε χώρα στα κεντρικά της UEFA στην Νιόν της Ελβετίας. Εκεί έμαθαν τον επόμενο αντίπαλό τους στο φετινό ευρωπαϊκό… ταξίδι.

Αυτός δεν είναι άλλος από την Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» πήραν την πρόκριση σε βάρος της Μπενφίκα, επικρατώντας 3-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της Πέμπτης (25/02), λόγω των περιορισμών που υπήρχαν από την εξάπλωση της πανδημίας του κορονοϊού.

Μάλιστα, το πρώτο παιχνίδι μεταξύ του Ολυμπιακού και των Λονδρέζων θα λάβει χώρα και πάλι στο φαληρικό γήπεδο. Ο αγώνας θα γίνει την Πέμπτη 11 Μαρτίου, ενώ ο επαναληπτικός θα γίνει μία εβδομάδα αργότερα, στις 18 του μηνός. Το ακριβές πρόγραμμα θα ανακοινωθεί το απόγευμα της Παρασκευής (26/02) έπειτα από την επικοινωνία που θα έχουν όλες οι ομάδες με την UEFA και τους τηλεοπτικούς παρόχους.