Ολυμπιακός-Άρσεναλ: Το απίστευτο στατιστικό - Τέσσερα «διπλά» στα τελευταία ματς (photos+videos)

Ολυμπιακός-Άρσεναλ: Ένα απίστευτο στατιστικό παρουσιάζει το ζευγάρι των «ερυθρόλευκων» με τους «κανονιέρηδες» στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους.

Οι δύο ομάδες αποτελούν ένα… συχνό ζευγάρι στα ευρωπαϊκά Κύπελλα, μια και τα τελευταία χρόνια έχουν τεθεί πολλές φορές αντιμέτωποι, είτε σε επίπεδο Champions League, είτε σ’ αυτό του Europa League.

Μάλιστα, Ολυμπιακός και Άρσεναλ έχουν ένα απίστευτο στατιστικό, μια και τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια έχουν ολοκληρωθεί με νίκη των φιλοξενούμενων, με τελευταία τη νίκη - πρόκριση των «ερυθρόλευκων» την περσινή σεζόν στους «32» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η… αρχή είχε γίνει στις 29 Σεπτεμβρίου του 2015 όταν το «συγκρότημα» του Πειραιά, έχοντας τον Μάρκο Σίλβα στον πάγκο του επικράτησε 3-2 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Ωστόσο, λίγες εβδομάδες αργότερα, στις 9 Δεκεμβρίου, οι Λονδρέζοι πήραν μία μεγάλη νίκη 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» με χατ - τρικ του Ολιβιέ Ζιρού, με την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να παίρνει την πρόκριση ως δεύτερη στους «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μερικά χρόνια αργότερα, στις 20 Φεβρουαρίου του 2020 οι δύο ομάδες τέθηκαν και πάλι αντιμέτωπες, αλλά αυτή τη φορά για τους «32» του Europa League. Οι «κανονιέρηδες» έφυγαν με το «διπλό» 1-0 χάρις στο τέρμα του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 81ο λεπτό.

Όμως, μία εβδομάδα αργότερα, στις 27 του ίδιου μήνα, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία μεγάλη πρόκριση. Ο Παπέ Σισέ ήταν αυτός που σκόραρε στο 53’ και ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε στο 113’ και έδωσε το προβάδισμα στο «συγκρότημα» του Αρτέτα, αλλά στο 119’ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί με προβολή έγραψε το 2-1 και έδωσε το «εισιτήριο» στους Πειραιώτες.