Γκινγκάμπ – Ντιναμό Κιέβου 2-1 (videos)

Τελειώνοντας το παιχνίδι με εννέα παίκτες, η Ντιναμό Κιέβου δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Γκινγκάμπ.

Μεγάλη ανατροπή κατάφερε να κάνει η Γκινγκάμπ σε διάστημα λίγων λεπτών απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου για να επικρατήσει 2-1 και να μπει σε θέση οδηγού για την πρόκριση στη φάση των «16» του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Βελόσο στο 19’. Παρόλα αυτά, πριν από το ημίχρονο όλα άλλαξαν καθώς η ομάδα του Κιέβου έμεινε με εννέα παίκτες.

Στο 39’ αποβλήθηκε ο Γιαρμολένκο, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Μπελαντά στο 44’ για χτύπημα εκτός φάσης. Έτσι, η ανατροπή ήρθε στο τελευταίο 20λεπτο.

Ο Μπεβέ στο 73’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για να γίνει το τελικό αποτέλεσμα από τον Ντιαλό δύο λεπτά αργότερα, έχοντας μπει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο για να δικαιώσει άμεσα τον προπονητή του.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Λεσλ, Γιάκομπσεν, Σορμπόν, Κερμπράτ, Λεβέγκ, Σανκαρέ, Μπεβέ, Ματίς (73’ Ντιαλό), Πιέντ, Γιαταμπαρέ (68’ Ζιρές), Μαντάν (46’ Μαρβό).
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Σοφκόφσκι, Ντανίλο Σίλβα, Αντούνιες, Ντράγκοβιτς, Βίντα, Βελόσο, Σιντόρτσιουκ (41’ Μπελαντά), Ριμπάλκα, Λενς (7’ Γκούσεφ (76’ Κατσερίντι), Γιαρμολένκο, Κράβετς.

Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs