10ος Όμιλος: Πήρε μαζί της την Άαλμποργκ η Ντιναμό (videos)

Τη νίκη με 2-0 απέναντι στην Στεάουα Βουκουρεστίου πανηγύρισε η Ντιναμό Κιέβου και έτσι  έδωσε την πρόκριση και στην Άαλμποργκ.

Για την ιστορία της αγωνίστηκε η Ντιναμό Κιέβου στην 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και έτσι πέρασε νικηφόρα 2-0 από την έδρα της Στεάουα Βουκουρεστίου για να δώσει ταυτόχρονα την πρόκριση και στην Άαλμποργκ.

Στο 71’ ο Γιαρμολένκο άνοιξε το σκορ για τους Ουκρανούς που έκαναν το 1-0 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Λανς στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Αρλάουσκις, Σζουκάλα, Παπ, Βαρέλα, Τσιπτσίου, Φιλίπ (78΄Λατοβλεβίτσι), Τανάσε (78' Πόπα), Πρεπελίτα, Σανμαρτεάν, Μπουρκεάνου (61' Ρουσέσκου), Κεσερού
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Σοφκόφσκι, Ντράγκοβιτς, Μπουρντά, Κασερίντι, Βελόσο (65' Σίντορτσουκ), Ριμπάλκα, Γκούσεφ, Μπελχαντά (81' Μπουγιαλσκί), Λανς, Γιαρμολένκο, Κράβετς (79' Μποκανί).

{dailymotion}x2ccsru{/dailymotion}

Έσπασε το ρόδι η Ρίο Άβε

Μπορεί να μην είχε βαθμολογικό κίνητρο, ωστόσο η Ρίο Άβε κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Άαλμποργκ με 2-0 με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παίρνουν την πρόκριση παρά την ήττα τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντελ Βάλε ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 59’ και 20 λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΡΙΟ ΑΒΕ: Κάσιο, Λιόν, Τιάγκο Πίντο, Ρόντερικ, Λουίς Γκουστάβο (77' Βακασό), Μπρεσάν (75' Ταραντίνι), Βίλας Μπόας, Μορέιρα, Χασάν, Μπόατενγκ (68' Ούκρα), Ντελ Βάλε
ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ: Λάρσεν, Πέτερσεν, Γκορτρέρ (11' Μπλάαμπιεργκ), Θελάντερ, Ενέβολντσεν, Βιρτζ, Ρίσγκαρντ (74' Φρεντέρικσεν), Τόμσεν, Μπρουν (63' Γιάκομπσεν), Ελένιους, Ντάλσγκααρντ.

Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα