2ος Όμιλος: Λύτρωση για Τορίνο

Την πρώτη της νίκη στους ομίλους του Europa League πήρε η Τορίνο με γκολ στις καθυστερήσεις απέναντι στην Τορίνο.

Στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου μαζί με την Κλαμπ Μπριζ βρίσκεται η Τορίνο μετά τη σπουδαία της νίκη με 1-0 επί της Κοπεγχάγης στο «Κομουνάλε». Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ωστόσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουαλιαρέλα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

ΤΟΡΙΝΟ: Ζιλέ, Μολινάρο, Μαξίμοβιτς, Μορέτι, Γκλικ, Νταρμιάν, Γκάτσι, Μίνιο (69' Ελ Καντουρί), Μπενάσι, Μαρτίνες (72' Κουαλιαρελα), Αμάουρι (78' Λαρόνδο).
ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Άντερσεν, Χέγκλι, Μπένγκτσον, Άντονσον, Γιόργκενσεν, Κλαουντεμίρ (82' Ντιλέινι), Καντρί (58' Γιόργκενσεν), Αμαρτέι, Γκίσλασον (68' Κατσάνικλιτς), Κορνέλιους, Τουτού.

Εύκολα η Μπριζ

Μικρή αντίσταση βρήκε η Κλαμπ Μπριζ στη Φινλανδία και την έδρα της Ελσίνκι για να φτάσει στη σπουδαία νίκη με 3-0 και να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «32» του Europa League.

Το αυτογκόλ του Χέκινεν στο 19’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βελγίου. Από εκεί και πέρα στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι για να πετύχουν ακόμα δύο τέρματα. Ο Ντε Σούτερ στο 70’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Ντε Μποκ στο 79’.

ΕΛΣΙΝΚΙ: Ντόμπλας, Χέικινεν, Λαμπί, Μπα, Σόρσα, Βαΐρινεν (46' Ζενέλι), Σάβατζ, Ταΐνιο, Λοντ (43' Καντζί), Ανάν, Μπάντσε (67' Ποροκορά)
ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Ράιαν, Ντουάρτε, Μονιέ, Ντε Μποκ, Μέχελε, Φερνάντο, Σίλβα, Βάσκεθ (74' Σίμονς), Ρεφαέλοφ, Γκεντός (81' Ιθκιέρδο), Ουλαρέ (65' Ντε Σούτερ).

Ρέντη: Στη φυλακή 3 από τους 10 κατηγορούμενους που απολογήθηκαν
Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια