Έκανε πλάκα η Λιόν, 4-1 τη Βικτόρια Πλζεν

Μόλις για ένα ημίχρονο βρήκε αντίσταση η Λιόν απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν, καθαρίζοντας στην επανάληψη και επικρατώντας 4-1.

Στα προημιτελικά του Europa League βρίσκεται ουσιαστικά η Λιόν μετά τη μεγάλη της νίκη με 4-1 στο «Ζερλάν» απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν. Πλέον, για να μείνει εκτός θεσμού θα πρέπει να ηττηθεί με σκορ του 3-0 και άνω.

Ο Χοράβα μόλις στο 2’ πάγωσε το γήπεδο ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με την απάντηση των γηπεδούχων να είναι άμεση, καθώς στο 12’ ο Φοφανά ισοφάρισε. Στο 53’ ο Λακαζέτ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, για να έρθει ο Μβουεμπά στο 61΄ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Φοφανά στο 70’.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Μπισεβάκ, Φοφανά, Μιγκέλ Λόπεζ, Νταμπό (85’ Κονέ), Ουμτιτί, Μαλμπράνκ (69’ Γκομίς), Γκοναλόν, Μβουεμπά, Λακαζέτ (83’ Τολίσο), Μπριάν.
ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: Μπόλεκ, Χούμπνικ, Λιμπέρσκι, Προχάτσκα, Χοράβα, Σισόφσκι, Χορβάτ (74’ Χέντια), Πετρζέλα (81’ Μπάκος), Κόβαρικ, Κολάρ (71’ Ντούρις).