Εύκολα η Φιορεντίνα, 3-1 την Έσμπιεργκ

Με άνετο τρόπο πέρασε η Φιορεντίνα από τη Δανία όπου επικρατώντας 3-1 της Έσμπιεργκ έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, η Φιορεντίνα κατάφερε να «καθαρίσει» την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Europa League επικρατώντας 3-1 της Έσμπιεργκ στη Δανία.

Μόλις στο 9’ ο Μάτρι άνοιξε το σκορ για τους «βιόλα», ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι Δανοί ισοφάρισαν με τέρμα του Πούσιτς. Η απάντηση από τη Φιορεντίνα, ήταν και πάλι άμεση καθώς στο 15’ ο Ίλισιτς έκανε το 2-1.

Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Ακουιλάνι στο 37’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ: Ντούμπραβκα, Τ. Άνκερσεν, Ντρόμπο-Αμπέμ, Γιάκομπσεν, Κνούντσεν, Π. Άνκερσεν, Λέκβεν (72’ Ράσμουνσεν), Αντρέασεν (83’ Μπέργκβολντ), Λινγκ (46’ Άντερσεν), Φέλα, Πούσιτς
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Ρονσάλια, Σάβιτς, Κόμπερ, Πασκουάλ, Φερνάντες (65’ Μπάκιτς), Ακουϊλάνι (76’ Πιζάρο), Βαλέρο, Ίλισιτς, Ρίντερ, Μάτρι (56’ Γκόμεζ).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ